Radio e Jashtme e Kinës
Lajme
• Video - Duhen marrëdhëniet konstruktive midis Kinës dhe ShBA-së
• Guangzhou do të organizojë ekspozitën ndërkombëtare të furnizimeve antiepidemike
• Kina rikonfirmon mbështetjen për OBSh-në
• OBSh-ja dëshiron vijimin e bashkëpunimit me ShBA-në
• Linja hekurudhore Kinë-Evropë ndihmon në stabilizimin e zinxhirit global të furnizimit gjatë pandemisë
• Kina, në pararojë të hulumtimit për vaksinat e COVID-19 në botë
• Kryeministri spanjoll kërkon zgjatjen dyjavore të gjendjes së jashtëzakonshme për COVID-19
• Bota kritikon tërheqjen e ShBA-së nga OBSh-ja
• BE-ja planifikon një rezervë të përhershme të barnave e pajisjeve mjekësore thelbësore
më tepër>>>>>

Qeveria gjermane miraton projektin e përkrahjes ndaj "Lufthansa"-s
Video

• Video - Duhen marrëdhëniet konstruktive midis Kinës dhe ShBA-së

• Video - Të luftojmë së bashku: Kina ndan burimet dhe përvojën me vendet e tjera kundër COVID-19

• Video - Historitë e luftës kundër epidemisë në Etiopi

• Video - Intervistë me studiuesen e Institutit të Virologjisë të Wuhan-it

• Video – Intervista me drejtoren e Institutit të Virologjisë në Wuhan

• Video - Kërkimi urgjent për laboratorët biologjikë ushtarakë të ShBA-së!
më tepër>>>>>
Foto
Fokus
• ShBA, përhapja e COVID-19 ka filluar shumë herët në lagje
Sipas njoftimeve të uebsajtit amerikan "Politico", më 21 prill një zyrtare në Santa-Klara të Kalifornisë bëri të ditur që këto ditë është bërë autopsia e tre trupave...
• Ushqimet e shijshme të Wuhan-it
Qyteti Wuhan, ose shkurt "Han", gjendet në qendër të Kinës dhe është kryeqendra e provincës Hubei. Wuhan-i është një qytet lumor: lumi i tretë për nga gjatësia në botë, Jance ...
• Leksionet online, një sfidë për pedagogët dhe studentët shqiptarë
Në universitetet shqiptare mësimi online ka nisur më 19 mars. Studentët dhe pedagogët e tyre kryejnë leksionet online përmes platformave falas si Google Classroom, Zoom e Easyclass. Sipas Ministrisë së Arsimit platformat online janë të aksesueshme nga kompjuteri...
• Ditari i Ditmirit gjatë karantinës (4)
Në orën 19 të datës 7 prill, pas përfundimit të procedurës së daljes nga spitali, më dërguan prapë në hotelin e karantinimit. Para se të futesha në autoambulancë,bleva...
• Kinë, rritja e PBB-së këtë vit mund ta arrijë objektivin 5.5%

Kina mund të vendosë objektivin e saj të rritjes së PBB-së në vitin 2020 midis 5%- 5.5%, gjë që ka shumë të ngjarë të arrihet bazuar në vlerësimet e ekspertëve. Sipas qasjes së të ardhurave për llogaritjen e PBB-së, rritja e PBB-së së Kinës në tremujorin e parë pritet të jetë minus 5%...

më tepër>>>>>
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China