PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Panorama
Xhamitë e Singjianit
Xhamia e parë dhe e madhe e Singjianit me histori të vjetër -Xhamia Id-Kah ndodhet në qendrën e qytetit Kash. Ajo ka një histori 500-vjeçare... Ndërtesa e xhamisë Hantengri është ndërtuar në dy kate. Në katin e sipërm është xhamia, ndërsa kati i poshtëm është dyqan...
Xhamia e Madhe ndodhet në perëndim të qytetit të vjetër Kuqa dhe është xhamia e dytë në Singjian pas xhamisë Id-Kah. Brenda xhamisë ndodhet një gjykatë fetare...

Xhamia Jamae në Korla u ndërtua në vitin 1961 dhe ndodhet në perëndim të rrugës jugore Tuanjie të qytetit Korla. Tani ajo është xhamia më e madhe në qytetin Korla...

Zona antike në Kashi

Doket e Traditat: Singjian në pamjen origjinale---zona antike në Kashi

Qyteti Kashi që ndodhet në jugperëndim të Rajonit Autonom të Singjian-Ujgurit është një qytet me histori të vjetër dhe kulturë të lashtë. Zona antike gjendet në një shpat kodre mbi 400 metra të lartë në juglindje të qytetit. Krahas lulëzimit të turizmit në Singjian, këtë zonë e lashtë të panjohur tërhiqen turistë të panumërt. Banorët ujgurë vendorë që kanë jetuar këtu brez pas brezi hapin dyert e oborreve të tyre me karakteristika të theksuara, për të pritur vizitorët nga të katër anët e botës...

Jeta në Singjian
Parku Popullor që ndodhet në qendrën e qytetit Urumqi, kryeqendër të rajonit autonom të Singjian Ujgurit, është një vend i këndshëm...
Në Pazarin e mëngjesit në rrugicën Jiangong të qytetit Urumqi, shumë njerëz vijnë këtu për të blerë sende ushqimore dhe...
Në Parkun popullor dy qytetarë i bien veglës muzikore të Revaput (një vegël muzikore popullore e kombësisë ujgure)...
Fshati i këngëve dhe i valleve
• Fshati i këngëve dhe i valleve

China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China