Më tepër>>> Fokus

Lojërat Olimpike Dimërore Pekin 2022 – takim dhe mikpritje kampionësh

Në një shfaqje madhështore, ku ndërthureshin pa u ndarë elementet njerëzore dhe teknologjike, Kina i fali botës një spektakël monumental

​Johaug e Norvegjisë fiton medaljen e parë të artë në Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit 2022

Skiatorja norvegjeze Therese Johaug ka fituar medaljen e parë të artë në Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit.Ajo fitoi në garën e krosit të skive 7.5 kilometra + skiatlonin 7.5 kilometra për femra.Kjo është medalja e parë individuale olimpike e artë për Johaug-un

​Pekini i zbukuruar me elemente olimpike

Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit do të nisin më 4 shkurt, ose ditën e tretë të Vitit të Ri 2022 sipas kalendarit bujqësor kinez. Për këtë arsye, dekorimet festive të kryeqytetit të Kinës sivjet kanë përfshirë shumë elemente të këtij mitingu madhështor sportiv

Shqipëria në prag të Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit

Edhe pak ditë na ndajnë nga startimi i Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit, ku Shqipëria do të përfaqësohet vetëm me një sportist. Ai është 18 vjeçari skiator Denni Xhepa

“Të huajt” në Olimpiadën Dimërore të Pekinit

“Për çdo vullnetar, shërbimi për Lojërat Olimpike është ëndërr më e madhe. Shpresoj se puna ime e tanishme mund t’u shërbejë si një urë shkëmbimeve ndërkombëtare.” Gjatë një inverviste ditët e fundit për Grupin Mediatik të Kinës, vajza ukrainase Nika foli për “ëndrrën e saj të vogël”

Të vërtetat rreth dilemës së pandemisë dhe Olimpiada Dimërore e Pekinit

Ambasadori i Republikës Popullore të Kinës në Tiranë, Zhou Ding, këto ditë ka marrë pjesë në disa veprimtari të përgatitjes së atletëve nga Shqipëria

Sportet dhe turizmi i akullit e dëborës popullarizohen edhe më shumë në Kinë

Që kur Pekini fitoi në vitin 2015 të drejtën për të organizuar Lojërat Olimpike Dimërore 2022, Kina ka nxitur pjesëmarrjen më të madhe në sportet dimërore dhe e ka bërë zhvillimin e industrisë së akullit dhe dëborës një përparësi

Pishtari olimpik për Lojërat Dimërore të Pekinit 2022

Pishtari, eterik por edhe energjik, i emërtuar si “Fluturimi”, duket si dy fjongo, të cilat i mbivendosen te njëra-tjetra dhe valëviten duke u ngritur lart në formë spiraleje.