Kinezja Zhang Yufei fitoi medaljen e saj të parë olimpike në Tokio, duke thyer rekordin olimpik në 200 metra flutur për femra. Kjo është medalja e dytë për 23-vjeçaren, e cila më herët mori medalje argjendi në 100 metra flutur. Amerikanet Regan Smith dhe Hali Flickinger morën përkatësisht medalje argjendi dhe bronzi.