[Foto nga VCG]

[Foto nga VCG]

Jia Xiuquan, kryetrajner i ekipit kombëtar kinez të futbollit për femra, tha se të gjithë lojtarët e tij janë mendërisht dhe fizikisht të gatshëm për ndeshjen e dytë të playoff-it të kualifikimit Olimpik të Tokios midis Kinës dhe Koresë së Jugut, që është planifikuar të nisë të martën në Suzhou, provinca Jiangsu e Kinës lindore, shkruan “Xinhua”.

"Çelësat e ndeshjes janë uniteti dhe ekzekutimi i mirë", -vuri në dukje Jia në konferencën për shtyp para ndeshjes të hënën. Ai tha se ata duhet të harrojnë rezultatin e ndeshjes së parë që ekipi kinez mori një fitore vendimtare 2-1 jashtë, duke shkuar një hap më afër për të fituar biletën e fundit aziatike në Tokio.

"Tani të dy ekipet nuk kanë sekrete dhe prandaj ndeshja tjetër mund të jetë më e vështirë", -tha ai. "Do të jetë një garë e mentalitetit dhe teknikës, dhe unë besoj se ne do të përdorim forcën tonë për të fituar ndeshjen".

Ndërsa komiteti organizues planifikon të fusë 10.000 spektatorë në Stadiumin Olimpik Suzhou, 58-vjeçari bëri thirrje për më shumë mbështetje në shtëpi për "Steel Roses". "Shpresoj që më shumë spektatorë, tifozë dhe media të rrënjosin ekipin kinez, pavarësisht nëse janë në skenë apo jo. Unë e kuptoj që publiku kinez ka pritje të mëdha për ekipin. Për sa kohë që ne mund të luajmë në mënyrën tonë, ne do të marrim rezultatin që duam", -tha ai. (Fatosi)