Foto nga Long Lei, Xinhua

Foto nga Long Lei, Xinhua

Kampioni i Superligës Kineze (CSL) Jiangsu FC nuk do të jetë më në gjendje të veprojë për shkak të arsyeve financiare përpara sezonit 2021, njoftoi klubi, shkruan “Xinhua”.

Shkrirja erdhi vetëm 108 ditë pasi ekipi hyri në histori duke marrë titullin e tij të parë ndonjëherë si Kampioni i Superligës Kineze.

"Sidoqoftë të gatshëm për t'u dhënë lamtumirë lojtarëve që i kanë sjellë klubit nderin më të lartë dhe tifozëve që kanë qëndruar me ne përmes vështirësish, ne duhet të shpallim me shumë keqardhje që klubi Jiangsu do të pushojë funksionimin e ekipeve në të gjitha nivelet ndërsa vazhdon të kërkojë, në një fushë më të gjerë, palët e interesuara për zhvillimin e ardhshëm të klubit", -tha klubi në një deklaratë.

Klubi, i njohur si Jiangsu Sunning para se të ndryshonte emrin e tij në përputhje me rregulloret e Shoqatës Kineze të Futbollit (CFA), tha se kishte kërkuar blerës të mundshëm për gjysmë viti, me "sinqeritet të madh për të transferuar klubin". Ai dështoi të përmbushte afatin e regjistrimit për sezonin 2021 dhe u desh të shpërndajë ekipet.

Jiangsu, e cila është në pronësi të “Sunning Holdings Group”, është përballur me një situatë të pasigurt financiare që nga sezoni i kaluar, pasi u raportua se u detyrohej lojtarëve të saj rroga dhe shpërblime fituese të titullit, ndërsa trajneri rumun Cosmin Olaroiu dhe sulmuesin brazilian Alex Teixeira janë larguar. (Fatosi)