Boksieri me origjinë shqiptare Robin Krasniqi është kurorëzuar të shtunën kampion bote për titujt IBO dhe WBA, duke përmbushur një ndër arritjet më të mëdha në karrierën e tij, njofton “ATSH”.

33-vjeçari Robin Krasniqi arriti të mundë në raundin e tretë gjermanin Dominic Boesel, duke u bërë i pari shqiptar kampion bote në boks, në këtë kategori.

Me këtë fitore ai përmbushi një ndër arritjet më të mëdha në karrierën e tij.

33 vjeçari e ka bilanci 51 fitore dhe 6 humbje. 18 prej fitoreve Krasniqi i ka me nokaut.