Në Ligën e Kampioneve të UEFA-s, "Bajerni" i Mynihut arriti një fitore 3-0 ndaj "Lionit", duke arritur në finale.

Ndërsa "Lioni" po humbte shumë raste, Serge Gnabry-t shënoi dy gola në pjesën e parë, që e çuan në nëntë numrin e përgjithshëm të golave të tij gjatë 9 ndeshjeve të sezonit të ndërprerë nga pandemia.

Robert Lewandowski realizoi golin e 3-të me kokë në minutën e 88-të.

"Bajerni" i ka fituar të gjitha ndeshjet e këtij sezoni të Ligës së Kampioneve dhe mbetet vetëm një fitore larg nga trofeu i vet i parë europian në shtatë vjet.

Të dielën në Lisbonë, kampionët e Gjermanisë do të kenë përballë një tjetër ekip francez, PSG-në, që ka arritur për herë të parë në finalen e Ligës së Kampioneve.(Jiang Lei)