Foto: Visual People

Foto: Visual People

Administrata e emëruar nga Rusia në qytetin juglindor të Ukrainës, Energodar, ka pretenduar se forcat ukrainase nisën një sulm artilerie që synonte centralin bërthamor të Zaporizhzhia, duke përdorur armë perëndimore me rreze të gjatë veprimi, raportoi RIA të shtunën, njofton CGTN.

Zyrtarët në administratën e Energodarit i thanë RIA-s se po verifikojnë nëse ka të lënduar nga goditja. Ukraina nuk i është përgjigjur ende akuzave. Një shpërthim në luftimet rreth uzinës në Zaporizhzhia me Rusinë dhe Ukrainën që fajësojnë njëra-tjetrën për sulme ka ngritur vëmendjen ndërkombëtare.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres përmendi uzinën e Zaporizhzhia gjatë një interviste me CGTN, në vizitën e tij të fundit në Ukrainë.

"Unë besoj se është thelbësore të arrihet një marrëveshje që nuk do të lejojë asnjë operacion ushtarak në lidhje me zonën dhe në të njëjtën kohë, që do ta lejonte atë të kthehet në natyrën e saj civile," tha Guterres.

Presidenti rus Vladimir Putin ka rënë dakord që një ekip inspektorësh të pavarur nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së mund të udhëtojë në centralin bërthamor të Zaporizhzhia, raportoi Al Jazeera të premten.

Rafael Mariano Grossi, drejtori i përgjithshëm i IAEA, përshëndeti deklaratën e Presidentit Putin të premten dhe tha se ai vetë do ta drejtonte këtë mision.

“Në këtë situatë shumë të paqëndrueshme dhe të brishtë, është me rëndësi jetike që të mos ndërmerret asnjë veprim i ri që mund të rrezikojë më tej sigurinë dhe sigurinë e një prej centraleve bërthamore më të mëdha në botë”, tha Grossi.

Centrali i Zaporizhzhia, i njohur gjithashtu si termocentrali më i madh bërthamor në Evropë, u pushtua nga trupat ruse në mars, por ende drejtohet nga teknikë ukrainas. Vetëm dy nga gjashtë reaktorët e objektit janë duke punuar.(Fatosi)