Presidenti kinez Xi Jinping i dërgoi të mërkurën një mesazh urimi Ferdinand Romualdez Marcos Jr. për zgjedhjen si president i Republikës së Filipineve.

Kina dhe Filipinet janë vende fqinje përballë njëra-tjetrës në të dy anët e detit dhe partnere të ngushta në të mirë e në të keq, tha Xi.

Vitet e fundit, me përpjekjet e përbashkëta të të dyja vendeve, marrëdhëniet dypalëshe janë konsoliduar dhe zgjeruar, duke sjellë përfitime për të dy popujt dhe duke kontribuuar në paqen dhe qëndrueshmërinë rajonale, shtoi ai.

64-vjeçari Marcos Jr, i biri i ish-presidentit Ferdinand Marcos, fitoi zgjedhjet presidenciale të Filipineve të mërkurën. Ai tha në një videofjalim se ekipi i tij do të fokusohet në fusha si ekonomia, punësimi, çmimet, arsimi dhe ndërtimi i infrastrukturës.

Po atë ditë, edhe nënpresidenti kinez Wang Qishan i dërgoi një mesazh urimi zëvendëspresidentes së zgjedhur të Filipineve Sara Duterte Carpio, e cila do të shërbejë edhe si sekretare arsimi në kabinetin e vendit.