Kopshti Zoologjik Kombëtar i Smithsonian shënoi të shtunën një moment historik të rëndësishëm në programin e tij të pandavegjigante dhe partneritetin me Kinën për të ruajtur speciet unike.

Vizitorët kënaqeshin duke parë këlyshin mashkull Xiao Qi Ji dhe nënën e tij Mei Xiang, duke ngrënë ushqime të ngrira nga një oborr i jashtëm në habitatin e famshëm të pandave gjigante të kopshtit zoologjik në mëngjes, si dhe mashkullin e rritur Tian Tian duke marrë tortën e tij me akull në mesditë.

"Shfaqjet e ngrënies" ishin pjesë e "Pandaversary Party" të kopshtit zoologjik në kremtimin e 50-vjetorit të programit të pandave gjigante dhe dekadave të bashkëpunimit Kinë-SHBA për të shpëtuar arinjtë panda nga zhdukja.

Të pranishmit në festë patën gjithashtu mundësinë të shijonin simite "Baozi" në formë pandash gjigante, të provonin kaligrafinë kineze dhe të shikonin shfaqjet e kërcimit të luanëve dhe premierën botërore të dokumentarit të kanalit Smithsonian "The Miracle Panda".

Ambasadori kinez në Shtetet e Bashkuara Qin Gang dhe stafi i ambasadës vizituan habitatin e pandave gjigante të shtunën në mëngjes, të shoqëruar nga Drejtoresha e Kopshtit Zoologjik Kombëtar Smithsonian, Brandie Smith.

Ambasadori bëri një koment të shkurtër, duke thënë se gjatë 50 viteve të fundit, Kina dhe Shtetet e Bashkuara kanë punuar së bashku dhe kanë arritur shumë në ruajtjen e pandave gjigante, të cilat nuk janë më një specie e rrezikuar.

Në një postim në Twitter më vonë, ambasadori kinez shkroi se ishte "një përvojë që shkrin zemrat", duke vizituar kopshtin zoologjik në veriperëndim të Uashingtonit dhe duke parë nga afër tre arinjtë karizmatikë që jetojnë atje.

"Prisni me padurim sukses më të madh në bashkëpunimin Kinë-SHBA për ruajtjen e pandave gjigante," shtoi ai.

Lonnie G. Bunch III, sekretar i Institutit Smithsonian dhe historian, shkroi në Twitter se i kujtohet qëndrimi në radhë në Kopshtin Zoologjik Kombëtar për të "parë pandat e famshme, prania e të cilave në Uashington shënoi një moment të rëndësishëm në shkencë, kulturë dhe diplomaci".

Në vitin 1972, kryeministri i atëhershëm kinez Zhou Enlai dhuroi dy panda gjigante në Shtetet e Bashkuara, si një gjest vullneti të mirë pas udhëtimit novator të Presidentit të atëhershëm të SHBA Richard Nixon në Kinë. Çifti Nixon zgjodhën kopshtin zoologjik kombëtar të Smithsonian si shtëpinë e femrave Ling-Ling dhe mashkullit Hsing-Hsing në Shtetet e Bashkuara.

Arinjtë topolakë nga Kina me shenja dalluese bardh e zi mbërritën në Uashington më 16 prill 1972. Disa ditë më vonë, atëherë zonja e parë Patricia Nixon mirëpriti zyrtarisht çiftin gjigant të pandave në kopshtin zoologjik, të cilët ishin atraksionet kryesore atje derisa ndërruan jetë veçmas në vitet 1990.

Pandat Mei Xiang dhe Tian Tian erdhën në kryeqytetin e SHBA-së në dhjetor 2000. Xiao Qi Ji që do të thotë "mrekulli e vogël" në kinezisht lindi nga Mei Xiang gjatë verës së vitit 2020, e cila u inseminua artificialisht në fillim të atij viti duke përdorur spermë të ngrirë nga Tian Tian. Kuratori i lartë i gjitarëve Bryan Amaral i tha agjencisë Xinhua të shtunën se të tre pandat gjigante janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Me origjinë në Kinën jugperëndimore, panda gjigante është një nga kafshët më të dashura në botë dhe simbolizon speciet e cënueshme.

Rreth 1,864 panda gjigante jetojnë në habitatin e tyre të lindjes, ndërsa 600 panda të tjera jetojnë në kopshte zoologjike dhe qendra mbarështimi në mbarë botën.