Salca e susamit (芝麻酱) përdoret shpesh në kuzhinën kineze. Është salcë e trashë e përgatitur me fara të susamit të bardhë, dhe ka të njëjtën teksturë si gjalpi i kikirikut. Në kuzhinën kineze kjo salcë gjen përdorim në gatimet me makarona, mbushje të ndryshme etj.

Përbërësit

250g fara susami të bardha

2 lugë gjelle kikirikë

Pak kripë

1/4 filxhan vaj susami 2 lugë për rregullim të trashësisë

Hidhini të gjithë përbërësit në një grirës ushqimesh si në foto dhe më pas shtoni 1/3 e vajit të susamit.