Java Kulturore e Turqisë, e pasur me aktivitete në kuadër të Javëve Kulturore Ndërkombëtare, u përmbyll me koncertin e violinistit me origjinë shqiptare, Elvin Hoxha Ganiyev.

Java kulturore turke Margariti FB

Java kulturore turke Margariti FB

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, në një postim në rrjetet sociale, shprehu vlerësimin për interpretimin e shkëlqyer të violinistit virtuoz.

Në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës e Baletit, Elvin Hoxha Ganiyev, shoqërohej nga Orkestra Simfonike Shtetërore e Stambollit, nën drejtimin e maestro Hasan Niyazi Tura. Publiku ndoqi interpretimin e kompozimeve të gjeniut të muzikës, Volfgang Amadeus Moxart, por edhe pjesë nga krijimtaria e kompozitorëve turq.

Në natën finale të Javës Kulturore Turke, e pranishme ishte edhe zëvendësministrja e Kulturës dhe Turizmit Turk, Özgül Özkan Yavuz.

Margariti tha se pati mundësinë të bisedonte me zëvendësministren turke për mundësinë e bashkëpunimit mes dy teatrove. (Irma)