Shtëpia e re e mrekullueshme e Operës Kombëtare të Kinës do të hapë derën e një qendre moderne kulturore në kryeqytetin e vendit, raporton Chen Nan.

Perdja u ul në Shtëpinë e Operës Kombëtare të Kinës, e cila hapi dyert e saj për publikun më 20 prill, shtatë vjet pasi filloi ndërtimi në 2015.

Duke u ngjitur në afër 50 metra, me një sipërfaqe ndërtimi që mbulon rreth 41,000 metra katrorë, ajo ndodhet në Unazën e Dytë Lindore të qendrës së kryeqytetit, rreth 15 minuta me makinë nga sheshi Tian'anmen dhe 2 kilometra larg nga zona e modës Sanlitun.

Foto:VCG

Foto:VCG

Jashtë ndërtesës me mure të bardhë, 18 kolona i japin asaj një pamje klasike. Brenda auditorit në formë patkoi dominojnë dy ngjyra, e kuqja dhe e arta. Përveç skenës kryesore, ambienti ka një gropë orkestrale prej 150 m2, rreth 1000 vende nga kati i parë në të tretë dhe 49 kuti në zonën e ballkonit nga kati i katërt në të gjashtë. Elementet kulturore, si një feniks kinez, përdoren gjerësisht në dizajnin e teatrit.

Dizajneri kryesor është Sun Zonglie, i cili gjithashtu organizoi Teatrin e Madh të Pekinit Mei Lanfang, në Unazën e Dytë Perëndimore, i njohur për vënien në skenë të operave tradicionale, si Opera e Pekinit.

Teknologjia më e fundit u përdor në ndërtimin e ndërtesës së re të operës. Ndryshimet e pamjes bëhen pa mundim falë pesë fazave ndihmëse. Të gjitha mund të ngrihen, të bien dhe të rregullohen falë 87 shtyllave mekanike.

"Tani jam duke qëndruar në skenën e teatrit të ri; është si një moment kur një ëndërr bëhet realitet," thotë Liu Yunzhi, një violinist i njohur, i cili është gjithashtu president i Shtëpisë Kombëtare të Operas në Kinë.

"Vendi do të bëhet një qendër e re për njerëzit që të mblidhen dhe të shijojnë artin e operës," thotë Liu, duke shtuar se distanca midis skenës kryesore dhe anëtarëve të audiencës që janë ulur në rreshtin më të largët është më pak se 30 metra, gjë që i lejon ata ulur në çdo vend për t'u ndjerë të zhytur në performancë.

“Është më shumë se një pikë referimi e re që mundeni vetëm ta shikoni”, shton Liu. “Ndërtesa është gjithmonë e hapur për publikun dhe ofron art që njerëzit mund ta shijojnë”.

Kuarteti i harqeve të shtëpisë së operës performoi me tenorin Li Shuang dhe sopranon Guo Chengcheng në hapjen e teatrit.

Foto:VCG

Foto:VCG

"Unë kam performuar me Shtëpinë e Operës Kombëtare të Kinës për më shumë se dy dekada," thotë Li. "Ne kemi dhënë shfaqje në teatro të ndryshëm në Pekin dhe tani më në fund kemi teatrin tonë. Jam i emocionuar. Do të jetë shtëpia jonë e re për prova dhe shfaqje."

E themeluar në vitin 1952, Shtëpia e Operës Kombëtare e Kinës feston këtë vit 70-vjetorin e saj. Me hapjen e teatrit të ri, ajo shpreson të nisë një seri shfaqjesh, duke filluar nga e diela dhe do të zgjasin deri më 5 qershor. Megjithatë, për shkak të masave të vazhdueshme për parandalimin e pandemisë, disa shfaqje dhe programe mund të shtyhen.

Sipas Liu, kompania ka prodhuar më shumë se 100 opera deri më tani dhe ka bërë turne në mbarë botën. Gjatë aktivitetit njëmujor, do të vihen në skenë opera klasike perëndimore dhe origjinale kineze, si dhe koncerte, duke shfaqur historinë dhe arritjet e kompanisë gjatë 70 viteve të fundit.

Të dielën, koncerti hapës do të shfaqë një program që përfshin Ode për Flamurin e Kuq, kompozuar nga Lyu Qiming, arie nga opera kineze “Vajza me flokë të bardha”, “Carmen” e kompozitorit francez Georges Bizet dhe Rigoletto e kompozitorit italian Giuseppe Verdi. Liu do të interpretojë pjesën e famshme muzikore “Meditation” nga opera “Thais”, nga kompozitori francez Jules Massenet.

Pesë dirigjentë kinezë, duke përfshirë 93-vjeçarin Zheng Xiaoying, 83-vjeçarin Chen Xieyang dhe Yang Yang, drejtor muzikor dhe kryedirigjent i Shtëpisë Kombëtare të Operës së Kinës, do të performojnë me orkestrën simfonike, korin dhe solistët e Teatrit Kombëtar të Operas në koncertin e hapjes.

Opera “Turandot” e kompozitorit italian Giacomo Puccini u soll në Kinë nga shtëpia e operës në vitin 1989 dhe në prill 1990, versioni i koncertit debutoi në Pekin. Nga e hëna në të mërkurën, opera do të shfaqet sërish, me soprano Sun Xiuwei dhe tenori Warren Mok në rolet kryesore.

Shtëpia e operës do të festojë gjithashtu historinë e saj me një koncert kushtuar operave origjinale kineze më 14 maj, me programe që përfshijnë arie nga operat kineze “Vajza me flokë të bardhë” dhe “Detashmenti i Kuq i Grave”.

Historia e teatrit të operës daton në vitet 1940, kur Orkestra Qendrore dhe Shkolla e Arteve Lu Xun dhanë premierën “Brother and Sister Reclaiming Wasteland”, duke ndërthurur këngët popullore kineze dhe yangko (një formë popullore e vallëzimit popullor të provincës Shaanxi, në Yan'an, provinca Shaanxi, ish baza revolucionare e Partisë Komuniste të Kinës. Artistët e Orkestrës Qendrore dhe Shkollës së Arteve Lu Xun ishin themeluesit e Shtëpisë Kombëtare të Operës së Kinës.

Foto:VCG

Foto:VCG

Në vitin 1945, "Vajza me flokë të bardhë" u shfaq premierë në Yan'an. Ishte opera e parë kineze e kompozuar pas fjalimit të kryetarit Mao Ce Dun në Forumin Yan'an mbi Letërsinë dhe Artin në vitin 1942 dhe konsiderohet si një moment historik në zhvillimin e operës kineze.

Nga 3 deri më 5 qershor, “La Traviata” nga Verdi do të vihet në skenë nën dirigjentët Yu Long dhe Yuan Ding. Ndërsa ky version i veçantë i operës, i drejtuar nga regjisori italian Gianfranco de Bosio, u shfaq premierë në vitin 2001, në vitin 1956, “La Traviata” u bë opera e parë perëndimore që performoi Shtëpia e Operës Kombëtare të Kinës. Më 24 dhjetor të atij viti, kompania vuri në skenë një prodhim tërësisht kinez të saj në Teatrin Tianqiao në Pekin, i cili u konsiderua si opera e parë perëndimore e shfaqur në kontinentin kinez.

"Jam i emocionuar që jam dëshmitar i ditës historike. Unë kam marrë pjesë në projekt që nga fillimi dhe tani vizioni ynë është përmbushur," thotë Li Danyang, nënkryetar i kompanisë, duke shtuar se zhvillimi i hapësirës së jashtme është në vazhdim dhe do të ofrojë kafene dhe restorante, duke e bërë vendndodhjen një qendër të gjallë kulturore.