PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Lajmet
• Presidenti kinez apelon për krijimin e korridorit ekonomik Kinë-Rusi-Mongoli
• Kinë-Rusi, ngushtimi i lidhjes midis Azisë dhe Europës
• Forcohet partneriteti Kinë-Indi
• Presidenti kinez, në samitin e 7-të të BRICS-it
• Forumi Mediatik Kinë-Rusi, synon rritjen e bashkëpunimit mediatik
• Kinë, Organi i lartë legjislativ rishikon marrëveshjen bankare BRICS
More>>
Fokus
Foto
More>>
I pranishëm në Samitin e 7-të të BRICS-it
• Ufa-Liderët e BRICS-it miratojnë Bankën e Zhvillimit të Ri
Liderët e BRICS-it gjatë Samitit Vjetor në qytetin Ufa të Rusisë kanë miratuar zyrtarisht Bankën e Zhvillimit të Ri (BZHR) të BRICS-it dhe Kontingjentin Rregullator të Rezervave...
• Presidenti kinez merr pjesë në samitin e BRICS-it në Rusi
• Presidenti kinez Xi Jinping takon homologun afrikanojugor Zuma
• Kinë, Organi i lartë legjislativ rishikon marrëveshjen bankare BRICS
• Banka BRICS mund të hapet në fund të vitit
Banka e Zhvillimit BRICS mund të nisë veprimtarinë e saj para fundit të këtij viti. Këtë e deklaroi zëvendësministri kinez i financave, Shi Yaobin, duke shtuar se anëtarësimi në këtë bankë nuk...
• Vendet e BRICS zotohen për bashkëpunim më të ngushtë
Grupi i tregjeve në zhvillim, i njohur si vendet e BRICS-it, është zotuar për të forcuar bashkëpunimin e gjithanshëm dhe vendosjen e marrëdhënieve më të ngushta ekonomike...
More>>
I pranishëm në Mbledhjen e 15-të të Këshillit të Liderëve të vendeve anëtare të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait
• Presidenti kinez Xi Jinping do të takojë homologun e vet rus Putin
• Kina kërkon nga O.B. e Shangait të forcojë sigurinë rajonale
• OBSh-ja paraqet projektin e përditësuar për sigurinë internetit
• Astana, mbahet mbledhja e 13-të e këshillit të OBSh-së
Mbledhja e 13-të e këshillit të kryeministrave të vendeve anëtare të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangai-t, u zhvillua të hënën në kryeqytetin e Kazakistanit Astana...
• Anëtarët e O.B. të Shangait- thirrje për rivendosjen e paqes në Ukrainë
More>>
Link

• Turneu i Xi Jinping në 3 vende oqeanike dhe pjesëmarrja në samitin e G20-s 

• Turneu i Xi Jinping-ut në 4 Vende Aziatike

• Turneu i Xi Jinping në 4 vende të Amerikës Latine dhe pjesëmarrja në samitin e BRICS-it

• Xi në samitin e G20 dhe O.B. të Shanghait
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China