Përplasje mes policisë dhe protestuesve në Gjermani
2024-06-30 12:28:54

Foto nga VCG

Protestuesit dhe policia gjermane u përleshën në qytetin gjerman perëndimor të Essen, vendi ku do të fillonte kongresi dyditor i partisë Alternativa për Gjermaninë (AfD).

Një zëdhënëse e policisë deklaroi se një grup i madh protestuesish u përpoq të çanin kordonin e policisë.

Oficerët përdorën spraj me piper dhe shkopinj gome për të ndaluar përparimin e protestuesve, shkruan “ATSH”.

Autoritetet gjermane kanë shprehur shqetësimin se ndërsa shumica e demonstratave të planifikuara do të ishin paqësore, rreth 1000 ekstremistë të krahut të majtë mund të përdorin mjete të dhunshme për të ndërprerë kongresin.

Grupet e krahut të majtë njoftuan se do të përpiqeshin të bllokonin hyrjet në vend me synimin për të parandaluar kalimin e delegatëve të AfD-së.

Rreth 600 delegatë të AfD-së po takohen në arenën e brendshme të qytetit Grugahalle, me bashkudhëheqësit aktualë Alice Weidel dhe Tino Chrupalla që kërkojnë rizgjedhjen përpara zgjedhjeve parlamentare të Gjermanisë në vjeshtën e vitit të ardhshëm. (Irma)