Mbi 10 panda gjigante do të kthehen në Kinë këtë vit
2024-06-23 15:04:23

foto: VCG

foto: VCG

Më shumë se 10 panda gjigante do të kthehen në Kinë këtë vit, deklaroi një zyrtar i Shoqatës së Ruajtjes së Jetës së Egër, përcjell “China Daily”.

“Deri më tani këtë vit, ne kemi përfunduar punën e transferimit dhe kthimit të shtatë pandave gjigante, duke përfshirë Fu Bao”,- deklaroi Si Ping, zëvendëssekretari i përgjithshëm i shoqatës, në një konferencë shtypi të mbajtur nga Administrata Kombëtare e Pyjeve dhe Kullotave.

foto: VCG

foto: VCG

Panda gjigante Fu Bao, e cila lindi në Republikën e Koresë në vitin 2020 dhe u kthye në Kinë në prill, u takua me publikun për herë të parë pasi u zhvendos në bazën “Wolong Shenshuping” në provincën Sichuan të Qendrës së Konservimit dhe Kërkimit të Kinës për Panda Gjigante.

foto: VCG

“Sipas dispozitave të marrëveshjes së bashkëpunimit të pandave gjigante kineze-të huaja, do të kthehen edhe 10 panda të tjera gjigante, ose sepse marrëveshjet e tyre po mbarojnë, ose sepse këlyshët kanë arritur moshën e caktuar”,- tha Si.

Që nga vitet 1990, Kina ka bashkëpunuar për pandat gjigante me 26 institucione nga 20 vende. Vendi planifikon që këtë vit të nisë një raund të ri bashkëpunimi ndërkombëtar me Spanjën, SHBA-në, Australinë dhe Austrinë, theksoi Si.