Shiu artificial ndihmon në shuarjen e zjarrit malor në veri të Kinës
2024-06-17 18:16:09

Xinhua

Xinhua

Një zjarr malor në provincën Shanxi të Kinës veriore u shua deri mesditën e të dielës, pas katër ditë përpjekjesh, të ndihmuar nga shiu artificial, thanë autoritetet lokale, njofton “Xinhua”.

Më shumë se 2,200 zjarrfikës, të ndihmuar nga 63 ekskavatorë dhe 88 cisterna uji, u përfshinë në përpjekjet për shuarjen e zjarrit, sipas Zyrës së Reagimit Emergjent në Anze në qytetin e Linfen.

Fillimisht, përpjekjet për shuarjen e zjarrit u përballën me sfida për shkak të shpateve të pjerrëta të maleve, temperaturave të larta dhe erës së fortë.

Autoritetet lokale më vonë iu drejtuan operacioneve të mbjelljes së reve për të nxitur reshje shiu të shtunën në mbrëmje për të ndihmuar në shuarjen e zjarrit që shpërtheu të mërkurën.

Pas fikjes së zjarrit, zjarrfikësit filluan pastrimin e zonës.

Xinhua

Besohet se zjarri malor në Anze, i njohur për mbulimin e dendur të pyjeve dhe ndjeshmërinë ndaj zjarreve në pyje, mund të ishte shkaktuar nga rrufeja.  (Fatosi)