Kina përjetoi temperatura rekord në maj
2024-06-06 14:58:43

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Kina përjetoi majin më të ngrohtë në histori, sipas Administratës Meteorologjike të Kinës. Temperatura mesatare kombëtare për majin ishte 17.7 gradë Celsius, më e larta që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 1961, deklaroi Jia Xiaolong, zv.drejtori i Qendrës Kombëtare të Klimës, në një konferencë shtypi në Pekin të mërkurën, shkruan “CGTN”.

Temperatura mesatare ishte 1.2 gradë Celsius mbi mesataren afatgjatë, me shumicën e rajoneve që përjetuan temperatura afër ose mbi mesataren afatgjatë. Vendi gjithashtu pritet të ketë dhe një qershor më të ngrohtë me reshje të shtuara në disa rajone, tha Jia.

Autoritetet meteorologjike të vendit parashikojnë se temperaturat në qershor në Pekin dhe në disa rajone të tjera do të jenë 1 deri në 2 gradë Celsius më të larta se mesatarja.

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Në pjesën më të madhe të vendit, temperaturat pritet të jenë afër ose pak mbi mesataren afatgjatë.

Zona të tilla si Pekini, Tianjin, Hebei, Shanxi, Liaoning jugor, Shandong, Henan verior, Mongolia e Brendshme juglindore e Kinës, Sichuani perëndimor, Yunnani perëndimor, shumica e Xizang dhe Qinghai jugor pritet të përjetojnë një rritje të temperaturës prej 1 deri në 2 gradë Celsius.

Kina juglindore, pjesa jugore e Kinës qendrore, pjesa perëndimore e Kinës jugore dhe pjesa lindore e rajonit jugperëndimor parashikohet të kenë më shumë reshje në qershor.

Administrata gjithashtu parashikon formimin e një tajfuni në veriperëndim të Paqësorit dhe Detin e Kinës Jugore në qershor.

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Jia paralajmëroi se zonat e prekura duhet të përgatiten për të parandaluar fatkeqësitë dytësore nga reshjet e mëdha. Ai gjithashtu vuri në dukje se Kina veriore dhe qendrore duhet të përgatiten për thatësirat dhe valët e të nxehtit në qershor. (Irma)