Protestuesit izraelitë përleshen me policinë, kërkojnë dorëheqjen e qeverisë
2024-06-03 11:23:06

Protestuesit izraelitë (Foto RTSH)

Protestuesit izraelitë janë përplasur me policinë pasi kërkojnë dorëheqjen e qeverisë pasi nuk ka arritur ende një marrëveshje me Hamasin për lirimin e pengjeve që ende mbahen nga Hamasi në Gaza, njofton RTSH.

Gjithashtu, ata kërkuan zgjedhje të reja dhe dorëheqjen e kryeministrit Benjamin Netanjahu. Nga ana e tij, Netanjahu tha se nuk do të ketë armëpushim derisa të përmbushen kushtet e për përfundimin e luftës.

Kjo deklaratë duket se minon propozimin presidentin e SHBA-ve, Joe Biden teksa iu referua propozimit me tre faza si një “moment vërtet vendimtar”.

Sipas propozimit, faza e parë e marrëveshjes parashikohet se do të zgjasë për gjashtë javë dhe do të përfshijë një “armëpushim të plotë” , një tërheqje të forcave izraelite nga të gjitha zonat e populluara të Gazës dhe lirimin e një numri pengjesh, përfshirë gra, të moshuar dhe të plagosur, në këmbim të lirimit të qindra të burgosurve palestinezë.

Faza e dytë do të përfshijë lirimin e të gjithë pengjeve të mbetura të gjallë, përfshirë ushtarët meshkuj, dhe forcat izraelite do të tërhiqen nga Gaza.

Dhe faza e tretë kërkon fillimin e një rindërtimi të madh të Gazës, e cila përballet me dekada të rindërtimit nga shkatërrimet e shkaktuara nga lufta.

Hamasi lëshoi një deklaratë duke reaguar pozitivisht ndaj marrëveshjes, duke thënë se ishte gati të angazhohej "në mënyrë konstruktive" me çdo propozim të bazuar në një fund të përhershëm të luftimeve.

Ndërsa Biden pranoi se mbajtja e propozimit në rrugën e duhur do të ishte e vështirë, komentet e Netanjahu të shtunën sugjerojnë se marrëveshja mund të jetë e vdekur përpara se të arrihej.

Në një deklaratë të përbashkët, Katari, Egjipti dhe SHBA i bënë thirrje Hamasit dhe Izraelit të finalizojnë një marrëveshje që mishëron parimet e përshkruara nga Biden të premten.

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të shtunën se nuk ka pothuajse asnjë shërbim shëndetësor në qytetin më jugor të Gazës. OKB vlerëson se rreth 900,000 njerëz janë larguar nga Rafah për të kërkuar zona më të sigurta diku tjetër në Gaza.