Ministrat izraelitë kërcënojnë të rrëzojnë koalicionin qeverisës nëse Netanyahu bie dakord me propozimin e armëpushimit të SHBA
2024-06-03 11:20:36

Ministrat izraelitë (Foto Panorama.al)

Dy ministra izraelitë të ekstremit të djathtë kanë kërcënuar se do të largohen dhe do të nëse kryeministri Benjamin Netanyahu bie dakord me një propozim armëpushimi në Gaza të prezantuar nga presidenti amerikan Joe Biden të premten, njofton panorama.al.

Ministri i Financave Bezalel Smotrich dhe Ministri i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben-Gvir thanë se ishin kundër arritjes së ndonjë marrëveshjeje përpara se Hamasi të shkatërrohej.

Por lideri i opozitës Yair Lapid është zotuar të mbështesë qeverinë nëse Netanyahu e mbështet planin.

Vetë kryeministri këmbënguli se nuk do të kishte armëpushim të përhershëm derisa të shkatërroheshin aftësitë ushtarake dhe qeverisëse të Hamasit dhe të liroheshin të gjithë pengjet.

Propozimi tre-pjesësh i Biden do të fillonte me një armëpushim gjashtë-javor, në të cilin Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) do të tërhiqeshin nga zonat e populluara të Gazës.

Mosmarrëveshja erdhi pasi dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në Tel Aviv, duke i bërë thirrje qeverisë izraelite të pranojë planin e propozuar të Biden. Ata kërkuan gjithashtu dorëheqjen e Netanyahut. Përleshjet shpërthyen mes protestuesve dhe policisë dhe raportohet se disa demonstrues u arrestuan.