Kryeministri i Hungarisë Orban mirëpret ngrohtësisht Xi Jinping dhe gruan e tij që të "vijnë në shtëpi"
2024-05-09 09:26:42

Presidenti i Kinës Xi Jinping dhe bashkëshortja e tij Peng Liyuan mbërritën të mërkurën me një avion të posaçëm në kryeqytetin hungarez Budapest, për një vizitë shtetërore në Hungari.

Ata u pritën ngrohtësisht në aeroport nga kryeministri i Hungarisë Viktor Orban dhe bashkëshortja e tij, Ministri i Jashtëm i Hungarisë Szijjarto Peter dhe funksionarët e tjerë qeveritarë. Kryeministri hungarez Orban iu drejtua presidentit kinez Xi Jinping dhe gruas së tij; "Mirë se vini në shtëpi. Është kënaqësi e madhe t'ju mirëprisim."

Xinhua

Xinhua