Presidenti Xi: Kina e konsideron Evropën si dimension të rëndësishëm të politikës së saj të jashtme
2024-05-07 15:59:39

Kina e konsideron Evropën si një dimension të rëndësishëm në diplomacinë e vendit të saj kryesor me karakteristika kineze dhe një partner të rëndësishëm në rrugën e saj drejt modernizimit kinez, deklaroi presidenti kinez Xi Jinping, në një takim trepalësh Kinë-Francë-BE me presidentin francez Emmanuel Macron dhe presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në Pallatin Elysee,  njofton “Xinhua”.

Duke shprehur kënaqësinë e tij për takimin me Macron dhe von der Leyen, presidenti Xi vuri në dukje se Franca është ndalesa e parë e vizitës së tij jashtë shtetit këtë vit dhe se takimi trepalësh përforcon rëndësinë mbarevropiane të kësaj vizite.

CFP

CFP

“Kina i qaset gjithmonë marrëdhënieve të saj me Bashkimin Evropian nga një perspektivë strategjike dhe afatgjatë. Shpresohet se marrëdhëniet Kinë-Francë dhe Kinë-BE do të përforcojnë njëra-tjetrën dhe do të lulëzojnë së bashku”,- tha presidenti kinez.  (Fatosi)