Xi: Të përdoret Olimpiada e Parisit si një mundësi për të nisur një armëpushim global gjatë Lojërave
2024-05-07 02:20:11

Mbrëmjen e të hënës, sipas orës lokale, Presidenti kinez Xi Jinping dhe Presidenti francez Emmanuel Macron u takuan me gazetarët.

Foto: VCG

Foto: VCG

Xi theksoi se bota e sotme nuk është aq paqësore. Si një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe një shtet i përgjegjshëm, Kina është e gatshme të bashkëpunojë me Francën për të shfrytëzuar Lojërat Olimpike të Parisit, si një mundësi për të nxitur një armëpushim global gjatë periudhës së Lojrave. (Li Huailiang/Elona)