Kuba shpall heqjen e njëanshme të vizave për qytetarët kinezë
2024-05-06 14:21:46

Havana e Kubës/CFP

Havana e Kubës/CFP

Qeveria kubane njoftoi se do të miratojë një politikë pa viza për qytetarët kinezë që mbajnë pasaporta të zakonshme, duke filluar nga ky muaj, njofton “CGTN”.

Njoftimi u bë nga ministri i Turizmit Juan Carlos Garcia gjatë Panairit të 42-të Ndërkombëtar të Turizmit Kuban (FITCuba 2024), i cili u mbajt në vendpushimin bregdetar të Cayo Coco në provincën e Ciego de Avila.

Garcia tha gjithashtu se Kina do të jetë e ftuara e nderit e Festivalit Kuban të Turizmit 2025 dhe se fluturimet direkte midis Kinës dhe Kubës do të rifillojnë më 17 maj.

Më 23 prill, “Air China” mbajti një konferencë shtypi në Pekin në lidhje me linjat e reja dhe të rifilluara të fluturimeve ndërkombëtare për vitin 2024, duke konfirmuar këtë njoftim.

“Të dyja palët ranë dakord për nevojën për të krijuar kushte dhe atmosferë për forcimin e marrëdhënieve në të gjitha fushat, përfshirë turizmin”,- tha Garcia.

Kryeministri kuban Manuel Marrero vizitoi Kinën nëntorin e kaluar. Gjatë vizitës së tij, Marrero shprehu pritjen e tij për rifillimin e fluturimeve direkte në vitin 2024. Ai gjithashtu tha se shpresonte të shihte një numër rekord të turistëve kinezë që vizitojnë Kubën pas rifillimit të fluturimeve.

Që nga 26 prilli, Kuba ka pritur më shumë se 1 milion turistë ndërkombëtarë këtë vit, sipas të dhënave nga Ministria Kubane e Turizmit. Qeveria kubane pret të pranojë 3.5 milionë turistë ndërkombëtarë në vitin 2024.

Para fillimit të pandemisë Covid-19, numri i turistëve kinezë në Kubë u rrit me një normë mesatare vjetore prej rreth 23 për qind nga viti 2010 në 2019, sipas Ministrisë së Turizmit të Kubës.

Qeveria e Kubës vlerëson industrinë e turizmit si forcën lëvizëse të ekonomisë së vendit, për shkak të kontributit të saj në zhvillimin e sistemit të biznesit kuban.

Kina është partneri më i madh tregtar i Kubës në mallra, i cili ishte afërsisht 862 milionë dollarë në vitin 2023. (Fatosi)