Jugu i Kinës përgatitet për mot me reshje të forta shiu
2024-05-04 17:27:09

CFP

CFP

Jugu i Kinës parashikohet që deri në 5 maj të ketë mot me reshje të dendura shiu, njoftoi Qendra Kombëtare Meteorologjike e Kinës.

Reshjet do të përqendrohen në provincat Guizhou, Hunan, Jiangxi, Guangdong dhe Fujian, si dhe në Rajonin Autonom Guangxi Zhuang, me disa zona që do të kenë shi të rrëmbyeshëm, shkruan “CGTN”.

Këto rajone, duke përfshirë Guangdong, Guangxi dhe Fujian, kanë pasur tashmë reshje shiu mbi mesataren këtë vit.

Banorët u këshilluan të jenë të kujdesshëm ndaj rrezikut të shtuar nga rrëshqitjet e dheut dhe rrjedhjet e mbeturinave të shkaktuara nga reshjet e shumta.

Meqenëse festa e Ditës së Majit përkon gjatë kësaj periudhe, njerëzit këshillohen të planifikojnë udhëtimet e kthimit në përputhje me rrethanat.

Luhatjet e pazakonta të temperaturës, me mot më të ngrohtë në veri dhe kushte më të freskëta në jug, do të vazhdojnë edhe për ditët në vijim.

CFP

CFP

Kina verilindore pritet të ketë mot të ngrohtë, me shumë zona që arrijnë nivelet rekord për vitin e deritanishëm. Qytetet si Harbin dhe Changchun pritet të kenë temperatura maksimale deri në 28 gradë Celsius.

Rajoni Autonom i Xinjiang Uygur në veriperëndim të Kinës do të ketë gjithashtu një rritje të ndjeshme të temperaturave, me disa zona që do të arrijnë deri në 30 gradë Celsius. (Irma)