Scholz mbështet zgjidhjen me dy shtete
2023-11-20 18:11:06

CFP

CFP

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, përsëriti mbështetjen për një zgjidhje me dy shtete të konfliktit në Lindjen e Mesme dhe bëri thirrje për ndalimin e menjëhershëm të vendbanimeve izraelite në Bregun Perëndimor, gjatë një takimi të bashkisë në zonën e tij elektorale të shtunën.

“Pikëpamja jonë është se duhet të ketë një zgjidhje me dy shtete”, tha Scholz në Berlin.

“Duhet të ekzistojë perspektiva e bashkëjetesës paqësore midis Izraelit si shtet dhe një shteti palestinez. Kjo është në interesin më të mirë të Izraelit”, shtoi ai.

Scholz shprehu besimin se humbja e Hamasit do të rriste mundësinë e bashkëjetesës paqësore në dy shtete, ndërsa theksoi se Gjermania refuzon ndërtimin e vendbanimeve izraelite.

“Ne nuk duam asnjë vendbanim të ri në Bregun Perëndimor”, tha ai.

Izraeli dhe palestinezët nuk kanë zhvilluar bisedime thelbësore që nga viti 2014 dhe procesi i paqes sipas Marrëveshjeve të Oslos të 1993 dhe 1995 shihet si i bllokuar. (Fatosi)