Një udhëtim në Kinë me ftesë të presidentit
2023-11-20 18:36:43

Presidenti Xi Jinping mori një dhuratë nga nxënësit e shkollës së mesme Lincoln në shtetin Uashington gjatë vizitës së tij të fundit në qytetin amerikan të San Franciskos për takimin e APEC, shkruan CGTN.

Dhurata e një pikture të bukur ishte një shenjë e miqësisë mes shkollës dhe presidentit, e cila daton nga një vizitë që ai bëri atje në vitin 1993 dhe e cila u betonua nga një vizitë e dytë në vitin 2015.

Një vit më vonë, në 2016, 118 nxënës dhe anëtarët e fakultetit nga Lincoln High School udhëtuan për në Kinë me ftesë të presidentit kinez Xi Jinping.

Për studentët, udhëtimi, i cili përfshinte turne në Fuzhou, Chengdu dhe pjesë të tjera të Kinës, ishte një ëndërr e realizuar.