Tempulli kinez 1600-vjeçar do të rihapet pas restaurimit 2-vjeçar
2023-11-19 14:19:52

foto nga

Tempulli Dayun në provincën Gansu të Kinës Veriperëndimore / foto nga Xinhua

Një tempull budist që daton më shumë se 1600 vjet më parë, në provincën Gansu të Kinës Veriperëndimore, do të rihapet për publikun të hënën pasi ishte mbyllur për dy vjet për restaurim, shkruan “Xinhua”.

Fillimisht i ndërtuar në vitin 363, tempulli Dayun ndodhet në qytetin Wuwei në rrugën e lashtë të Rrugës së Mëndafshit.

“Projekti i fundit i restaurimit filloi në nëntor 2021, pasi kompleksi i ndërtesave kishte dysheme të thyera, pllaka të plasaritura dhe dëmtime të tjera”,- tha Ren Yun, zëvendëskurator i muzeut “Xixia” të Wuwei, i cili administron tempullin.

Me një kosto totale prej afro 16 milionë juanë (2.23 milionë dollarë amerikanë), projekti përfshinte riparimin e dëmeve të gjashtë ndërtesave individuale, duke përfshirë kullën e kambanës dhe pavijonin Chunqiu. U rinovuan gjithashtu objektet e kullimit të ujit, energjisë dhe gazit. Pas rihapjes, vizitorët do të mund të shijojnë ekspozita mbi historinë e tempullit.

Vizitorët jo vetëm që kanë një shans për të parë në kulturën e lashtë budiste dhe për të parë kambanën e bronzit dhe kullën e kambanës nga dinastia Tang (618-907), por gjithashtu do të ndiejnë kulturën e thellë të Wuwei përmes 23 mbishkrimeve prej guri dhe më shumë se 10 pllakave të ruajtura në tempull. (Elona)

foto nga CFP

foto nga CFP

foto nga CFP

foto nga CFP