Presidenti kinez Xi Jinping takon sulltanin e Bruneit Hassanal Bolkiah
2023-11-17 09:40:52

Të enjten pasdite, në San-Francisko të ShBA-së, presidenti kinez Xi Jinping u takua me sulltanin e Bruneit Hassanal Bolkiah.

"Jam shumë i gëzuar që takohem me Madhërinë Tuaj, Sulltanin e Bruneit. Vitin e kaluar u takuam gjatë mbledhjes jozyrtare të liderëve të APEC-ut. Ndihem shumë i lumtur që takohem sot përsëri me mikun tim të vjetër," tha Xi Jinping-u.

Kina e Brunei kanë një miqësi të gjatë tradicionale dhe janë vende fqinje mike me besim dhe mbështetje reciproke. Në 30 vjetët që prej vendosjes së marrëdhënieve diplomatike, të dy palët kanë thelluar në mënyrë të pandërprerë besimin e ndërsjellë politik dhe kanë bashkërenduar strategjinë e zhvillimit, duke pasur arritje të frytshme nga bashkëpunimi praktik në fusha të ndryshme.

Sivjet është 5-vjetori i krijimit të marrëdhënieve të partneritetit të bashkëpunimit strategjik mes Kinës dhe Bruneit. Në të ardhmen, Kina dhe Brunei do të nxitin në mënyrë të pandërprerë zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve dypalëshe dhe do të vazhdojnë nxitjen e bashkëpunimit në kuadër të nismës “Një brez, një rrugë” me cilësi të lartë, duke u sjellë të dy popujve më shumë lumturi. (Xu Guang)