Teknologjia dhe ekspertiza kineze ndihmojnë në avancimin e transformimit digjital të Afrikës
2023-11-15 11:00:51

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Në dhjetor 2022, lidhja me internet me shpejtësi të lartë u vu në dispozicion për herë të parë në majën Uhuru, maja e malit më të lartë të Afrikës, Kilimanxharo, në gati 5900 metra mbi nivelin e detit, si dhe në kampe gjatë rrugës. Vizitorët dhe alpinistët që atëherë kanë qenë në gjendje të ndajnë postimet në mediet sociale. Më e rëndësishmja, ata tani mund të thërrasin për ndihmë në rast urgjence.

“Dikur ishte e rrezikshme të ngjiteshe kur nuk kishte mbulim rrjeti në mal. Tani, ne mund të kontrollojmë informacionin rreth motit dhe rrugëve në çdo kohë gjatë alpinizmit. Kjo rrit ndjenjën e sigurisë së turistëve”,- deklaroi Sebastian Mbilinyi, një udhërrëfyes lokal.

Rrjeti i internetit në malin e Kilimanxharos u ndërtua nga Korporata e Telekomunikacionit e Tanzanisë në partneritet me gjigantin kinez të teknologjisë “Huawei”, ku ky i fundit siguron shumicën e pajisjeve të telekomunikacionit.

Qendra e të Dhënave Digjitale “Delta” e Botsvanës, e ndërmarrë nga dega e Botsvanës “China Jiangxi International Economic and Technical Cooperation” (CJIC), është një rast tjetër i përfshirjes së kompanive kineze në ndërtimin e infrastrukturës digjitale të vendeve afrikane.

E vendosur në Qendrën e Inovacionit të Botsvanës në Gaborone, kryeqyteti i vendit, qendra e të dhënave e cila ndodhet në një ndërtesë dykatëshe, e kompletuar me pajisje ndihmëse, do të bëhet qendra më e madhe e të dhënave në vend kur të dorëzohet në fund të këtij viti.

Zhu Yahan, menaxheri i projektit, tha se qendra e të dhënave është jetike për të garantuar sigurinë e të dhënave të rrjetit të Botsvanës. Gjithashtu, sipas tij, pritet të rritet shumë shpejtësia e internetit, e cila do të nxisë zhvillimin e ekonomisë digjitale në vend.

“Kjo qendër është një strukturë që ne besojmë se do të transformojë ekosistemin e TIK-ut në Botsvanë”,- tha Keabetswe Segole, ushtrues detyre i shefit ekzekutiv të “BoFiNet”.

Krahasuar me vendet e tjera në botë, infrastruktura e internetit në Afrikë është ende e dobët. Raporti “Matja e zhvillimit digjital: Fakte dhe Shifra 2022”, i publikuar nga Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit, tregon se dy të tretat e popullsisë së botës përdorin internetin, ndërsa mesatarja për Afrikën është vetëm 40 për qind e popullsisë.

Që nga themelimi i Forumit për Bashkëpunimin Kinë-Afrikë (FOCAC) në vitin 2000, kompanitë kineze kanë ndihmuar vendet afrikane të ndërtojnë një rrjet bazë komunikimi prej 150.000 km dhe një shërbim rrjeti që mbulon afro 700 milionë terminale përdoruesish, sipas librit të bardhë “Kina dhe Afrika në epokën e re: një partneritet i të barabartëve”.

“Kina ka marrë pjesë aktive në ndërtimin e infrastrukturës së internetit të Afrikës dhe ka ofruar mbështetje të teknologjisë së informacionit dhe komunikimit për të ndihmuar vendet afrikane të përshpejtojnë integrimin e tyre në ekonominë digjitale globale”,- tha Humphrey Moshi, profesor i ekonomisë në Universitetin e Dar es Salaam në Tanzani.


Foto nga VCG

Foto nga VCG

BASHKËPUNIMI NË TREGTINË Elektronike


Me afrimin e sezonit të blerjeve të “Black Friday”, selia e “Kilimall” në periferi të Nairobit, kryeqyteti i Kenias, tashmë është në lëvizje të plotë. Raftet, të larta disa metra, janë të mbushura me një sërë mallrash nga Kina dhe vende të tjera.


E themeluar në vitin 2014 nga një kompani e teknologjisë së informacionit me bazë në Changsha, në provincën Hunan të Kinës, “Kilimall” tani është bërë një platformë kryesore e tregtisë elektronike në Afrikën Lindore dhe një nga faqet e internetit më të njohura të blerjeve midis afrikanëve. Në gjysmën e parë të këtij viti, mbi 8000 ndërmarrje dhe individë nga vendet afrikane dhe Kina po drejtonin rreth 12.000 dyqane në platformë, duke shitur rreth 1 milion lloje mallrash.

“Përvoja e Kinës në tregtinë elektronike sjell frymëzim për sipërmarrësit afrikanë”,- tha Dickson Nganga, përfaqësues marketingu i “Kilimall”.

“Alibaba”, “Kikuu”, “Shein” dhe platforma të tjera kineze kanë hyrë gjithashtu në tregun afrikan. Ndërsa tregtia elektronike është bërë një motor për bashkëpunimin ekonomik dhe tregtar në rritje të shpejtë midis Kinës dhe Afrikës, të dyja palët kanë bërë gjithashtu përpjekje në trajnimin e talenteve për të ndihmuar të rinjtë afrikanë të fitojnë aftësi përkatëse.

Fondacioni i Tregtarëve të Kinës dhe qeveria e Xhibutit kanë investuar së bashku në ngritjen e Qendrës së Inovacionit dhe Përsosmërisë Detare, një projekt jofitimprurës për ndërtimin e kapaciteteve që synon të përmirësojë udhëheqjen dhe sipërmarrjen e të rinjve vendas dhe Afrikës Lindore.

Arafo Hassan Barbad nga Xhibuti, e cila ndoqi kampin e parë të trajnimit shtatorin e kaluar, tha se kurset ishin shumë interesante dhe praktike dhe e ndihmuan të vendoste një themel të fortë që ajo të fillonte biznesin e saj.

Që nga viti 2019, Kina ka ngritur një sërë sipërmarrjesh “Luban” në të gjithë Afrikën, duke ofruar trajnime në telekomunikacion, prodhim inteligjent, teknologji të automatizimit elektrik dhe tregti elektronike. Në prill 2021, standardet e mësimdhënies profesionale të tregtisë elektronike të zhvilluara nga “Jinhua Polytechnic” i Kinës dhe partnerët e saj në Ruanda u përfshinë në Kornizën e Kualifikimeve Arsimore të vendit.
Foto nga VCG

Foto nga VCG

FUSHA TË GJERA BASHKËPUNIMI


Tregtia elektronike është vetëm një mikrokozmos i zgjerimit të shpejtë të bashkëpunimit digjital Kinë-Afrikë. Një numër në rritje i kompanive kineze po ndajnë gjithashtu ekspertizën e tyre në pagesat dhe argëtimin digjital, duke rritur standardet e jetesës së njerëzve vendas.

Një praktikë e përditshme për John Chukwuemeka, një tregtar i pjesëve të këmbimit të makinave nga kryeqyteti nigerian Abuja, është të kryejë transaksione të shpejta financiare në një agjent të “OPay” pranë dyqanit të tij. “Nuk më kujtohet hera e fundit që kam qenë në bankë”,- tha ai.

“OPay”, startuar nga një sipërmarrës kinez në qendrën ekonomike të Nigerisë në Lagos në vitin 2018, ka parë rritje të shpejtë në shërbimet e pagesave përmes celularit në vend. Për Chukwuemeka dhe shumë tregtarë të tjerë, “OPay” u mundëson atyre të depozitojnë, dërgojnë dhe marrin para, si dhe të paguajnë faturat në një mënyrë të sigurt dhe të përshtatshme.

E themeluar në vitin 2021, “beU Delivery” është një ofrues i shërbimit të ofrimit të ushqimit, i investuar nga Kina, partnerët e të cilit tani përfshijnë pothuajse të gjitha restorantet kryesore në qytet.

“Jam i lumtur që me ndihmën e “beU”, tani jam duke arritur një klientelë shumë më të madhe, pavarësisht nga kufizimet gjeografike që kishim”,- tha Birhan Gebremedhin, pronar restoranti në partneritet me “beU Delivery”, i cili veçoi sigurinë maksimale, shpejtësinë e dorëzimit dhe klientelën në rritje të vazhdueshme, si cilësi të çmuar nga bashkëpunimi me platformën e shpërndarjes.

“Transsion”, një prodhues i smartfonëve me bazë në Kinë, ka qenë shitësi numër një i smartfonëve në Afrikë për vite me radhë. Kompania tani po zgjerohet në fushën e aplikacioneve celulare, duke tërhequr gjithnjë e më shumë përdorues me median e saj të transmetimit muzikor “Boomplay”, grumbulluesin e lajmeve “Scooper News”, platformën e ndarjes së videove të shkurtra “Vskit”, ndër të tjera.

Gjatë Kupës së Botës FIFA 2022 të mbajtur në Katar, “Scooper News” lançoi rubrikën “Kupa e Botës”, duke shfaqur rezultate të përditësuara drejtpërdrejt dhe ndërveprim në internet, që fitoi popullaritet midis tifozëve afrikanë të futbollit.

“Me popullsinë më të re në botë, kontinenti afrikan po kalon një urbanizim të shpejtë dhe integrim rajonal, gjë që e bën premtuese ekonominë digjitale në Afrikë. Besohet se me ndihmën e Kinës, Afrika do të përshpejtojë ritmin e transformimit digjital”,- tha Costantinos Berhutesfa, profesor i politikave publike në Universitetin e Addis Abebas.