Lufta Izrael-Hamas, Franca “pushtohet” nga protestat kundër antisemitizmit
2023-11-14 13:08:40

Foto nga VCG

Franca është “pushtuar” nga protestat kundër antisemitizmit, njofton RTSH.  Marshimet kundër antisemitizmit po mbahen në të gjithë Francën, mes një rritjeje të madhe të incidenteve anti-hebreje që nga fillimi i luftës mes Izraelit dhe Hamasit. Kjo është hera e parë që një demonstratë e madhe përfshin ekstremin e djathtë dhe jo ekstremin e majtë.

Protesta përfshin tubimin kombëtar të ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, babai i së cilës u dënua për nënvlerësim të Holokaustit. Udhëheqësi i partisë së majtë Francë Unbowed ka bojkotuar marshimin duke e quajtur atë një protestë të mbështetjes së pakushtëzuar për masakrën e palestinezëve.

Turma protestuesish janë mbledhur në Paris, ku shumë prej tyre kanë mbajtur pankarta që kundërshtojnë antisemitizmin. Në këtë tubim ishte edhe kryeministrja Élisabeth Borne dhe dy ish-presidentë.(Fatosi)