Kina përkujton 157 vjetorin e lindjes së Sun Yat-sen
2023-11-13 15:21:47

Foto nga minge.gov.cn

Një ceremoni u mbajt të dielën për të përkujtuar 157 vjetorin e lindjes së Sun Yat-sen, një hero i madh kombëtar, një patriot i madh dhe një pararendës i madh i revolucionit demokratik të Kinës, njofton Xinhua.

Ceremonia u mbajt nga Komiteti Kombëtar i Konferencës Konsultative Politike të Popullit Kinez (CPPCC) në parkun Zhongshan në qendër të Pekinit.

Kurora me lule u vendosën përpara statujës së Sun Yat-sen nga zyrtarë të lartë të Komitetit Kombëtar të CPPCC, Komitetit Qendror të Komitetit Revolucionar të Kuomintang-ut Kinez, Departamentit të Punës së Frontit të Bashkuar të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës dhe qeverisë komunale të Pekinit. .

I lindur në vitin 1866 në provincën Guangdong të Kinës jugore, Sun njihet për rolin e tij udhëheqës gjatë Revolucionit të vitit 1911, i cili përmbysi dinastinë perandorake Qing (1644-1911) dhe i dha fund sundimit feudal prej më shumë se 2000 vjetësh në Kinë.(Fatosi)