Thellohet kriza humanitare në Rripin e Gazës
2023-11-11 16:26:59

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Agjencitë e OKB-së thonë se kriza humanitare në Rripin e Gazës po thellohet ndërsa numri i vdekjeve të civilëve vazhdon të rritet, vrasja e punonjësve humanitarë të Kombeve të Bashkuara ka arritur në nivele të pashembullta, lagje të tëra janë rrafshuar nga bombardime të pamëshirshme dhe miliona njerëz nuk janë në gjendje të marrin ushqim, ujë dhe ilaçe të mjaftueshme.

 

“Nëse sot ka një ferr në Tokë, emri i tij është Gaza veriore. Njerëzit që kanë mbetur atje përballen me rrezikun nga vdekja, dëshpërimi, shpërngulja dhe errësira”, tha Jens Laerke, zëdhënës i Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare.

 

Foto nga VCG

Foto nga VCG

“I gjithë Rripi i Gazës është zhytur në errësirë që nga 11 tetori, kur u shkyç rrjeti elektrik dhe u ndalua hyrja e karburantit”, tha ai të premten.

 

Forcat izraelite vendosën një bllokadë totale në Rripin e Gazës pasi luftëtarët e Hamasit kryen një sulm në jug të Izraelit më 7 tetor, duke vrarë të paktën 1400 njerëz.

 

Hamasi gjithashtu mori rreth 240 pengje gjatë sulmit dhe vazhdon të kryejë sulme me raketa ndaj Izraelit.

 

Ndërsa Izraeli hoqi pjesërisht rrethimin e Gazës më 21 tetor, ai vazhdon të mos lejojë hyrjen karburantit, me argumentin se Hamasi do ta përdorte atë për qëllime ushtarake.

 

Shtetet e Bashkuara njoftuan se Izraeli ka rënë dakord për një pauzë katër-orëshe të përditshme humanitare të luftimeve për të lejuar civilët të largohen nga Gaza veriore dhe për të lejuar hyrjen e kamionëve me ndihma për civilët palestinezë.

 

Zoti Laerke tha se do të jetë e pamundur që brenda katër orësh të dërgohen ndihma të mjaftueshme në Rripin e Gazës përmes vendkalimit kufitar në Rafah, i cili, sipas tij, është “ndërtuar për kalimin e këmbësorëve, jo të kamionëve.”

 

"Vendkalimi në Kerem Shalom është ndërtuar për kalimin e kamionëve. Ne u kemi bërë thirrje autoriteteve në Izrael, që ky vendkalim të rihapet dhe të përdoret për dërgimin e ndihmave", tha ai.

Foto nga VCG

Foto nga VCG

 

Ai vuri në dukje të enjten se 65 kamionë që transportonin ushqime, ilaçe dhe ndihma të tjera kaluan nga Egjipti në Rripin e Gazës përmes vendkalimit në Rafah, duke e çuar në 821 numrin e kamionëve me ndihnma humanitare që kanë hyrë në Rripin e Gazës që nga 21 tetori.

 

Ai tha se para 7 tetorit, rreth 500 kamionë me ndihma hynin në Rripin e Gazës në çdo ditë pune. Tani, ai thotë se “është e vështirë për punonjësit e ndihmave dhe për kamionët me ndihma që të hyjnë në Gazë. Dhe së dyti, Gaza jugore nuk është e sigurt.”

 

Organizata Botërore e Shëndetësisë është dakord me këtë vlerësim. Ajo thotë se 20 nga 36 spitalet në Rripin e Gazës nuk funksionojnë më dhe se 16 prej tyre që vazhdojnë të funksionojnë po ofrojnë vetëm minimumin e shërbimeve.