Sekretari Blinken premton ndihmë dhe mbrojtje për banorët e Gaz
2023-11-06 16:44:11

Foto nga CFP

Foto nga CFP

Sekretari i Shtetit Antony Blinken zhvilloi një vizitë të papritur në Ramallah ku u takua me udhëheqësin e autoritetit palestinez, Mahmud Abbas. Takimi vjen ndërsa tensionet në Lindjen e Mesme vazhdojnë të jenë të larta.

Në një njoftim pasditen e së dielës, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Matthew Miller tha se Sekretari Blinken bëri të qartë gjatë bisedimeve në Ramallah se palestinezët nuk duhet të zhvendosen me forcë.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u takua me Presidentin e Autoritetit palestinez Mahmoud Abbas të dielën gjatë një vizite të paparalajmëruar në Bregun Perëndimor. Ai riafirmoi angazhimin amerikan për të ofruar ndihmë humanitare dhe për të rifilluar shërbimet thelbësore në Gazë ndërsa lufta e Izraelit kundër Hamasit vazhdon.