Blinken, thirrje Izraelit të bëjë më shumë për të mbrojtur civilët palestinezë
2023-11-04 17:05:14

foto nga VCG

foto nga VCG

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i bëri thirrje Izraelit për të bërë më shumë për të mbrojtur civilët palestinezë. Ai i bëri komentet pas takimeve me zyrtarët më të lartë të vendit. Shtetet e Bashkuara po bëjnë përpjekje të bindin Izraelin që të lejojë pauza humanitare për të ndihmuar civilët. Por vizita e kryediplomatit amerikan erdhi mes intensifikimit të sulmeve nga ajri, toka dhe deti në Gazë dhe kryeministri Benjamin Netanyahu tha se nuk do të ketë armëpushim të përkohshëm, nëse nuk kthehen pengjet.

Sekretari Blinken theksoi se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë në solidaritet me Izraelin, por shtoi se edhe mënyra se si bëhet lufta ka rëndësi dhe tha se duhet bërë më shumë për të mbrojtur civilët palestinezë.