CEO i Apple optimist për zhvilluesit kinezë të aplikacioneve
2023-10-23 10:57:51

Zhvilluesit kinezë të aplikacioneve kanë potencialin të përsërisin historitë e tyre të suksesit global në epokën e llogaritjes hapësinore me pajisjen e realitetit të shtuar të Apple Inc Vision Pro, tha shefi ekzekutiv i saj Tim Cook.

"Ne tashmë kemi një grup zhvilluesish që punojnë jashtë Shangait (për Vision Pro). Ne kemi parë tashmë disa nga gjërat që po ecin mire. Jemi shumë të emocionuar për këtë," tha Cook në një intervistë me China Daily në një dyqan Apple në Chengdu, provincën Sichuan, në fillim të kësaj jave.

foto nga CHINA DAILY

foto nga CHINA DAILY

Apple ka një laborator në Shangai për t'u ofruar zhvilluesve përvojë praktike për të testuar aplikacionet e tyre në harduerin Apple Vision Pro dhe për të marrë mbështetje nga inxhinierët e Apple.

Ky ishte udhëtimi i dytë i Cook në Kinë këtë vit, duke theksuar rëndësinë e Kinës për peshën e teknologjisë amerikane si një treg vendimtar, qendër kyçe e zinxhirit të furnizimit dhe një motor inovacioni.

Zhvilluesit kinezë të aplikacioneve, tha Cook, mund të përsërisin historitë e tyre të suksesit global në platformën visionOS të kompanisë në të ardhmen, ashtu siç kanë bërë tashmë në dyqanin e aplikacioneve iOS të Apple.

“Mezi pres të shoh se kush dhe si do të jenë të suksesshëm (në të ardhmen),” shtoi ai.

Vërejtjet tregojnë se zhvilluesit kinezë nuk janë vetëm të rëndësishëm për ekosistemin aktual të iPhone të Apple, por janë gjithashtu kyç për ekosistemin e ardhshëm të inovacionit të AR të kompanisë, thanë ekspertët.

foto nga VCG

foto nga VCG

Kina ka avantazhe për sa i përket tregut, teknologjisë dhe talentit të saj dhe strategjia e saj e zhvillimit të drejtuar nga inovacioni do ta ndihmojë vendin të bëhet më i rëndësishëm për rritjen e gjigantëve globalë të teknologjisë si Apple, tha Bai Ming, zëvendësdrejtor i kërkimit të tregut ndërkombëtar në Akademinë Kineze të Tregtisë Ndërkombëtare dhe Bashkëpunimit Ekonomik.

Të mërkurën, Ministri i Tregtisë Wang Wentao u takua me Cook në Pekin, ku diskutuan zhvillimin e Apple në vend dhe marrëdhëniet tregtare Kinë-SHBA, tha Ministria e Tregtisë në një deklaratë për mediat.

Kina do të promovojë me vendosmëri hapjen me standarde të larta dhe do të vazhdojë të zgjerojë aksesin në treg, citoi ministria deklaratën e Wang.

Kina mirëpret kompanitë shumëkombëshe, duke përfshirë Apple, për të arritur zhvillimin e favorshëm, shtoi deklarata.

Apple vlerëson arritjet e bëra në zhvillimin e saj 30-vjeçar në Kinë dhe mbështet qeveritë e Shteteve të Bashkuara dhe Kinës në forcimin e komunikimit dhe dialogut, ruajtjen dhe zhvillimin e marrëdhënieve të qëndrueshme ekonomike dhe tregtare dypalëshe dhe krijimin e një mjedisi të favorshëm për bashkëpunim praktik midis ndërmarrjeve. tha Cook.

Luxshare Precision Industry, një kompani kineze elektronike, i ka thënë më parë China Daily se po përgatitet të prodhojë Apple Vision Pro, i cili do të jetë i disponueshëm në treg në fillim të vitit të ardhshëm.

Luxshare ka marrë porosinë e Apple për pajisjen AR dhe do të jetë prodhuesi me kontratë i kësaj të fundit, siç është Foxconn për iPhone.

Arritja tregon aftësinë e furnitorëve kinezë në prodhimin e avancuar dhe pozicionin e tyre të rëndësishëm në zinxhirin e furnizimit të Apple.

Ndërsa Apple feston 30-vjetorin e pranisë së saj në Kinë, kompania tha se po zgjeron angazhimin e saj për të forcuar komunitetet në Kinën rurale me një kontribut shtesë prej 25 milionë juanë (3.4 milionë dollarë) për Fondacionin Kinez për Zhvillim Rural.

foto nga VCG

foto nga VCG

Kjo e sjell donacionin e Apple për fondacionin në 150 milionë juanë gjatë dekadës së fundit, sipas kompanisë.

Financimi i ri do të ndihmojë fermerët të mësojnë aftësi teknike për të rritur bizneset e tyre dhe të mbështesë studentët dhe mësuesit në klasat rurale duke ofruar teknologji dhe burime arsimore dixhitale, tha Apple.

“Arsimi është një nga gjërat më të rëndësishme për të cilat ne mund të bashkëpunojmë këtu”, tha Cook për China Daily. "Përgatitja ime është nga arsimi rural. Gjithmonë kam menduar se nëse mund të kishit arsimim rural dhe urban të barabartë, kjo do të bënte një ndryshim të jashtëzakonshëm për komunitetin rural."