Protesta tek ambasada amerikane në Liban, ndërsa vendi përballet me mundësinë e përfshirjes në luftë
2023-10-19 16:33:17

Foto nga CFP

Foto nga CFP

Tensionet janë rritur në Liban ndërsa protestuesit u mblodhën pranë ambasadës amerikane në Bejrut dhe u përplasën me forcat e sigurisë. Situata është e tensionuar edhe përgjatë kufirit Liban – Izrael që kur Izraeli filloi operacionin ushtarak ndaj Hamasit në Rripin e Gazës. Grupi militant politik libanez Hezbollah ka paralajmëruar se nëse ndodh një ofensivë tokësore izraelite në Gaza, ata do të bëhen pjesë e konfliktit. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Jacob Russell, ky zotim i Hezbollahut do ta tërhiqte Libanin në një luftë të kushtueshme dhe veçanërisht të komplikuar.