Në 10 vjet BRI forcon marrëdhëniet euro-aziatike
2023-10-09 11:44:24

Sipas një raporti kërkimor të Bankës Botërore, deri në vitin 2030, BRI do të rrisë tregtinë midis vendeve pjesëmarrëse me 2.8 përqind në 9.7 përqind, tregtinë globale me 1.7 përqind në 6.2 përqind dhe të ardhurat globale me 0.7 përqind në 2.9 përqind. Sipërmarës të ndryshëm flasin për agjencinë kineze të lajmeve Xinhua lidhur me forcimin e marrëdhëneve të vendeve të tyre me Kinën, në sajë të nismës tashmë 10 vjeçare “Një brez, një rrugë”

Në 10 vjet  BRI  forcon marrëdhëniet  euro-aziatike

Me një kinezishte të rrjedhshme Wouters Jeffery ishte i zënë duke prezantuar produktet e tij belge për vizitorët e ekspozitës, të cilët po i gostiste me birrë. E mbajtur në margjinat e Forumit Ekonomik Euro-Aziatik 2023, ekspozita ekonomike dhe tregtare u zhvillua nga e premtja deri të hënën në Xi'an, kryeqendra e provincës Shaanxi të Kinës veriperëndimore. I vendosur në Xi'an, Jeffery, 35 vjeç, punon për një kompani shërbimesh konsulence importi me bazë në Bruksel. Vlera totale tregtare e kompanisë së tij tejkaloi 4 milionë juanë (rreth 557,670 dollarë amerikanë) në vitin 2019, duke importuar ushqime, softuer dhe produkte të tjera për klientë të shumtë nga Evropa.

"Pandemia ndikoi seriozisht biznesin tonë gjatë tre viteve të fundit. Ne presim që biznesi të rritet këtë vit," tha Jeffery, duke shtuar se më shumë kompani u janë drejtuar atyre këtë vit si klientë të mundshëm të ardhshëm. Ky vit shënon 10 vjetorin e Iniciativës “ Një Brez, një Rrugë “ (BRI).

Gjatë viteve, BRI ka sjellë lidhje më të ngushta tregtare dhe kulturore në rajonin euro-aziatik, me njerëz nga vendet e BRI që përfitojnë nga shkëmbimet tregtare, komunikimi dhe integrimi kulturor.

Në zonën e ekspozitës me tematikë që përmban pesë vende të Azisë Qendrore, ekspozuesi Zhao Xiliang qerasi vizitorët me karamele ngjyrë vjollce nga Uzbekistani të bëra nga gjalpi i kakaos.

"Nëse nuk do të kishte BRI, produktet bujqësore nga toka bujqësore në Azinë Qendrore do të ishte e vështirë të silleshin në tavolinat e ngrënies së konsumatorëve kinezë," tha Zhao, duke shtuar se gjithnjë e më shumë ndërmarrje kineze po marrin pjesë në tregtinë me vendet euro-aziatike. duke ndihmuar me përmirësimin industrial lokal dhe optimizimin e produktit. Statistikat tregojnë se nga viti 2013 deri në vitin 2022, tregtia e mallrave të Kinës me vendet e Brezit dhe Rrugës u rrit nga 1.04 trilion dollarë amerikanë në 2.07 trilion dollarë amerikanë, ndërsa investimet e dyanshme kaluan 270 miliardë dollarë amerikanë.

Sipas një raporti kërkimor të Bankës Botërore, deri në vitin 2030, BRI do të rrisë tregtinë midis vendeve pjesëmarrëse me 2.8 përqind në 9.7 përqind, tregtinë globale me 1.7 përqind në 6.2 përqind dhe të ardhurat globale me 0.7 përqind në 2.9 përqind.

Adil Ahmed, një tregtar i dekorimeve të veprave të artit nga Pakistani, ka marrë pjesë në ekspozita dhe panaire të llojeve të ndryshme në Kinë pothuajse çdo vit në 17 vitet e fundit. "Kur erdha për herë të parë në Kinë, mezi gjeta një vendas që fliste anglisht," tha ai. “Gjërat filluan të ndryshojnë pas Lojërave Olimpike të Pekinit 2008, kur fillova të gjeja gjithnjë e më shumë anglishtfolës në Kinë”.

65-vjeçari ka udhëtuar në shumë vende për biznes, përfshirë Kanada, Japoni dhe Vietnam, por biznesin më të mirë e bën në Kinë. "Për një gjë, popullsia e madhe në Kinë do të thotë një treg i madh. Për një tjetër, kam më shumë panaire të mbajtura në qytete të ndryshme kineze për të marrë pjesë," tha ai, duke shtuar se ndalesa e tij e radhës është qyteti i Qingyang, provinca Gansu, ku një panair është planifikuar të fillojë së shpejti.

Kultura aziatike e përbashkët nga kinezët dhe pakistanezët është një tjetër arsye pse biznesi i tij po lulëzon në Kinë, vuri në dukje ai. Një mendim i tillë ndahet nga Suresh Pariyar, një burrë nepalez që shet kupa këndimi.

Tasi i këndimit është një lloj mjeti për terapinë e zërit, i cili zakonisht përdoret në dhomat e masazhit dhe palestrat e jogës për të qetësuar nervat.

36-vjeçari tha se terapia është pjesë e kulturës nepaleze dhe është gjithashtu e njohur në rajone të tjera të Himalajeve, duke përfshirë Tibetin e Kinës. Ekspozitat e tij favorizohen nga gjithnjë e më shumë kinezë. "Më vjen mirë që mund të përhap kulturën e atdheut tim këtu," tha ai.

Duke jetuar në Xi'an për 12 vjet, Jeffery është i martuar me një grua kineze dhe ka një fëmijë pesë vjeç.Ai tha se BRI ka ndihmuar më shumë perëndimorë të mësojnë më shumë rreth Kinës dhe kulturës kineze. "Nëna ime në Belgjikë ka rënë në dashuri me çajin jeshil. Në vend të qeseve të çajit, ajo tani preferon gjethet e çajit", tha ai duke buzëqeshur.