Presidenti Begaj pret zv.presidenten e Bullgarisë: Mundësi të shumta për të forcuar partneritetin dypalësh
2023-09-17 10:51:59

 Presidenti Begaj (Foto ATSh)

Presidenti Begaj në takim me zv.presidenten bullgare Iliana Iotova(Foto ATSh)

Thellimi i bashkëpunimit mes Shqipërisë dhe Bullgarisë ishte në fokus të takimit të zhvilluar këtë të premte mes presidentit Bajram Begaj dhe zv.presidentes së Republikës së Bullgarisë, Iliana Iotova.

Sipas njoftimit nga Presidenca, gjatë takimit presidenti Begaj vlerësoi bashkëpunimin shumë të mirë mes dy vendeve, në një vit që përkon me 110-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Bullgarisë.

Sipas tij, vizitat e nivelit të lartë që dy vendet kanë shkëmbyer vitet e fundit duhet të vijojnë edhe më tej në funksion të thellimit të bashkëpunimit në të gjitha sferat  me interes të ndërsjellë.

Presidenti Begaj vlerësoi mbështetjen e Bullgarisë në kuadër të integrimit evropian të Shqipërisë, si dhe e konsideroi Bullgarinë një partnere ekonomike të rëndësishme. Sipas Kreut të Shtetit duhet të shfrytëzohen mundësitë e shumta që kanë dy vendet për të forcuar më tej këtë partneritet. (Irma)