Rusia dënon planet e Uashingtonit për të furnizuar Kievin me armë që përmbajnë uranium të varfëruar
2023-09-07 20:15:12

Rusia dënoi të mërkurën planet e Shteteve të Bashkuara për të furnizuar Ukrainën me armë që përmbajnë uranium të varfëruar, duke e cilësuar atë “shenjë të çnjerëzimit”.

Foto:VCG

Foto:VCG

“Vendimi i administratës amerikane për të furnizuar Ukrainën me uranium të varfëruar është një shenjë çnjerëzimi”, thuhet në një shkrim të ambasadës ruse në Uashington, në platformën Telegram.

“Është e qartë se për të shkaktuar ‘një disfatë strategjike’, Uashingtoni është i gatshëm të sakrifikojë breza të tërë të ukrainasve”, thuhet në postimin e ambasadës ruse në Telegram.

Komentet e ambasadës ruse pasuan njoftimin e Sekretarit të Shtetit Antony Blinken për një pako të re ndihmash për Ukranën prej mbi 1 miliard dollarësh. Pjesa ushtarake e ndihmës, që arrin në 175 milionë dollarë, përfshinë armë të mbrojtjes ajrore, municion artilerie, armë anti-tank, municion që përmbanë uranium të varfëruar dhe pajisje të tjera.