Reshje të mëdha shiu godasin Kinën qendrore dhe lindore
2023-08-21 15:36:43

Foto nga VCG

Observatori kombëtar i Kinës lëshoi të dielën alarmin blu, më pak të rënda në sistemin e paralajmërimit të motit të koduar me ngjyra të vendit, për stuhi shiu pasi reshjet e mëdha pritet të godasin shumicën e pjesëve të Kinës qendrore dhe lindore në dy ditët e ardhshme, lajmëron Xinhua.

Qendra Kombëtare Meteorologjike (NMC) tha se reshjet e dendura do të godasin zona të gjera të rajoneve provinciale, duke përfshirë Shaanxi, Hubei, Henan, Chongqing, Sichuan, Yunnan, Shandong, Hebei dhe Tianjin, të dielën dhe të hënën, me disa rajone që presin reshje deri në 120 mm në 24 orë.

Disa nga këto rajone do të përjetojnë mot të rëndë, si stuhi, erëra të forta ose breshër, sipas NMC. Observatori kombëtar këshilloi autoritetet lokale të marrin masat e duhura për t'u përgatitur për reshjet e dendura dhe të qëndrojnë në gatishmëri të lartë për fatkeqësi të mundshme si përmbytje, rrëshqitje dheu dhe rrëshqitje dheu.(Fatosi)