Forcat Ajrore të Kinës dhe të Emirateve të Bashkuara Arabe do të kryejnë stërvitjen e parë të përbashkët
2023-08-01 14:12:51

Foto nga VCG

Forca Ajrore të Kinës dhe të Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA) do të kryejnë këtë muaj një stërvitje të përbashkët stërvitore në Rajonin Autonom Xinjiang Ujgur të Kinës veriperëndimore, njoftoi Ministria kineze e Mbrojtjes, citon “Xinhua”.

Sipas ministrisë, stërvitja “Falcon Shield-2023” do të jetë trajnimi i parë i përbashkët midis Forcave Ajrore të të dy vendeve.

Sipas ministrisë, stërvitja synon të thellojë shkëmbimet dhe bashkëpunimin pragmatik mes dy ushtrive dhe të rrisë mirëkuptimin dhe besimin reciprok. (Fatosi)