Kina përgatitet për kulmin e udhëtimeve pas pushimeve
2023-01-29 16:02:28

nga VCG

nga VCG

Stacionet hekurudhore, autostradat dhe aeroportet në të gjithë Kinën po përgatiten për një kulm të ri të udhëtimit pasi një numër në rritje udhëtarësh i rikthehen normalitetit pas pushimit njëjavor të Festivalit të Pranverës, i cili përfundoi të premten.

Dy terminalet kryesore hekurudhore në kryeqytetin kinez u vlerësuan të prisnin rreth 156.000 ardhje pasagjerësh dhe 142.000 mbërritje pasagjerësh të enjten, sipas Administratës së Zonave të Stacionit Kryesor Hekurudhor të Pekinit, citon “Xinhua”.

Për të siguruar ecurinë e qetë të trafikut rreth stacioneve hekurudhore, Pekini do të zgjasë kohën e funksionimit të metrosë dhe do të vendosë më shumë autobusë dhe taksi në rrugë, ndër të tjera.

“U bëjmë thirrje operatorëve të taksive dhe platformave online të transportit të makinave që të dërgojnë më shumë makina rreth stacioneve hekurudhore gjatë periudhës së udhëtimit, veçanërisht gjatë natës”,- tha Mao Jun, zëvendësdrejtor i Administratës së Zonave të Stacionit Kryesor Hekurudhor të Pekinit.

Në provincën Hubei të Kinës qendrore, “State Grid Hubei Electric Power Co., Ltd.” ka bërë një kontroll fizik gjithëpërfshirës për 824 shtylla karikimi në funksion në zonat e shërbimit të autostradave të provincës. Ajo ka instaluar gjithashtu 18 pajisje të karikimit celular në zonat e frekuentuara të shërbimit.

Autoritetet e transportit të Hubeit thanë se do të jepnin informacion në kohë mbi kushtet e rrugëve dhe motin përmes radiove, platformave të mediave sociale dhe softuerit të navigimit, për të ndihmuar shoferët dhe pasagjerët të zgjedhin rrugët e udhëtimit.

Për të përmbushur kërkesat e ndërmarrjeve për punësim, shumë provinca kineze po përdor shërbime çarter për të transportuar punëtorët në punë.

Një fluturim çarter me 186 punëtorë migrantë mbërriti të enjten pasdite në Fuzhou, kryeqendra e provincës Fujian të Kinës lindore.

Wang Mingrui, drejtor i Burimeve Njerëzore dhe Sigurimeve Shoqërore në Zyrën Komunale Fuzhou, tha se këta punëtorë vijnë nga vende të ndryshme në provincën Yunnan të Kinës jugperëndimore dhe do të punojnë për 28 ndërmarrje kyçe në Fuzhou.

Fuzhou do të organizojë nëntë fluturime çarter dhe një tren përpara 8 shkurtit për të ndihmuar punëtorët nga provincat, duke përfshirë Yunnan, Guizhou dhe Sichuan, të kthehen në qytet.

Më shumë fluturime dhe trena të drejtpërdrejtë do të vihen në përdorim për të siguruar udhëtimin e qetë dhe të sigurt pas pushimeve.

Pas festës së Festivalit të Pranverës, Rajoni Autonom Guangxi Zhuang i Kinës jugore do të vërë në dispozicion 10 trena specialë për vendasit që do të kthehen në punë në provincën Guangdong.

nga VCG

nga VCG

Festivali i Pranverës zakonisht sheh qindra milionë kinezë që shkojnë në vendlindjet e tyre për t'u bashkuar me familjet. Ky udhëtim shpesh e vë në provë sistemin e transportit të vendit.

Rreth 2.1 miliardë udhëtime pasagjerësh priten të kryhen gjatë udhëtimeve të Festivalit të Pranverës të këtij viti midis 7 janarit dhe 15 shkurtit, sipas Ministrisë së Transportit. (Irma)