Ambasadori i Kinës në ShBA Qin Gang emërohet ministër i ri i Jashtëm
2022-12-30 21:13:45

foto/VCG

foto/VCG

Qin Gang, aktualisht ambasadori kinez në ShBA, u emërua ministër i ri i Jashtëm i Kinës të premten, duke zëvendësuar Wang Yi.

Qin Gang është ambasadori i 11-të kinez në ShBA dhe e mori këtë detyrë në korrik të vitit 2021.

Para kësaj, ai ishte zëvendësministër i Jashtëm i Kinës. (Fang Xiaoyu/Artan)