Si po i nxit Kina ndërmarrjet të rigjallërojnë biznesin
2022-12-21 16:23:46

foto nga CGTN

foto nga CGTN

Me përmirësimin e mëtejshëm të masave të kontrollit ndaj COVID-19 këtë muaj, Kina po përpiqet ta nxitë ekonominë e saj, e cila ka qenë nën trysni për tre vjet si pasojë e pandemisë.

Konferenca Qendrore e Punës Ekonomike e Kinës, një veprimtari e përvitshme, që u zhvillua në Pekin javën e kaluar, kërkoi që t’i jepet përparësi stabilitetit ekonomik dhe të arrihet përparim i qëndrueshëm në vitin 2023.

Ndërkohë, analistët besojnë se ekonomia kineze do të rimëkëmbet dhe do të vazhdojë të jetë një forcë nxitëse e besueshme dhe e rëndësishme e ekonomisë globale në vitin e ardhshëm.

Organet e pushtetit vendor në shumë provinca kanë organizuar fluturime me avionë të posaçëm për dërgimin e delegacioneve tregtare për t’u takuar me klientët jashtë vendit, duke i nxitur ndërmarrjet të rigjallërojnë biznesin.

Zhang Chunlong, studiues në Akademinë e Shkencave Shoqërore të provincës Jiangsu, theksoi se rivendosja e rendit është e rëndësishme, por më e rëndësishmja është rikthimi i besimit dhe i gjallërisë ekonomike. “Kemi nevojë të shpejtojmë qarkullimin dhe zhvillimin ekonomik të brendshëm dhe të jashtëm,” u shpreh Zhang.

Mikroçip/ foto nga VCG

Mikroçip/ foto nga VCG

Ruajtja e funksionimit të ndërmarrjeve

Gjatë tre vjetëve të kaluar, organet e pushtetit në të gjitha nivelet në Kinë kanë ndërmarrë një sërë politikash për ruajtjen e funksionimit të ndërmarrjeve, në mes të valëve të herëpashershme të COVID-19.

Për të mbrojtur kompanitë vendore të prodhimit të mikroçipave, metropoli i Kinës Lindore, Shangai, i lejoi ato të vijonin funksionimin në një sistem “me qark të mbyllur”.

Prodhuesit e mikroçipave atje siguruan prodhimin normal pavarësisht nga shpërthimi i madh i COVID-19 në fund të marsit, kur në Shangai pati një shtim të shpejtë të numrit të të prekurve prej variantit “Omicron”.

Kompania e Gjysmëpërçuesve “Hua Hong”, prodhuesja numër dy më e madhe e mikroçipave në Kinë, strehoi mbi 6 mijë punëtorë në pesë fabrikat e saj në Shangai qysh nga fundi i marsit.

Wang Lijing, një punëtor në “Hua Hong”, i tha Grupit Mediatik të Kinës (CMG) në prill se kishte qëndruar në fabrikë gjatë dy javëve të fundit.

foto nga CMG

Superanija e etanit (VLEC) e prodhuar nga Fabrika e Anijes "Jiangnan" të Shangait/ foto nga CMG

Një kompani prodhimi anijesh në Shangai gjithashtu vazhdoi prodhimin në prill dhe dorëzoi në mes të majit një superanije të etanit (VLEC), më e madhja në botë.

Për parandalimin dhe kontrollin e epidemisë, kjo kompani vendosi sisteme të pavarura ajrimi, duke u kërkuar punonjësve që dolën pozitivë në testimin e koronavirusit të viheshin menjëherë në karantinë, që të ndalohej përhapja e mëtejshme e virusit.

Me masat efektive kundër COVID-19, kompania kineze e automjeteve BYD zëvendësoi “Tesla”-n e Elon Musk-ut, duke u bërë prodhuesja e automjeteve elektrike më e madhe në botë, me një vëllim shitjesh prej 641 mijë automjetesh në gjysmën e parë të vitit 2022.

Jeff Chun, një analist automjetesh nga “Citygroup”, e përshkroi rritjen e shitjeve të BYD-së si “mbresëlënëse”.

foto nga VCG

foto nga VCG

Ndërmarrjet kineze shkojnë jashtë vendit

Me lehtësimin më tej të kufizimeve lidhur me COVID-19 në dhjetor në Kinë, qytetet e ndryshme kineze dërguan delegacione në tregjet jashtë vendit për herë të parë në tre vjet, për të nxitur tregtinë dhe për të garantuar marrëveshje biznesi.

Provinca Zhejiang e Kinës Lindore është në krye të rimëkëmbjes së tregtisë së jashtme. Ajo organizoi një grup prej afro 100 përfaqësuesish nga 50 ndërmarrje për të marrë pjesë në Panairin e 36-të Aziatik të Modës në Tokio të Japonisë.

“Një takim ballë për ballë është më mirë se një mijë e-maile,” i tha CMG-së Li Lin, zv.drejtori i Zyrës së Zhvillimit të Tregtisë së Jashtme të Departamentit të Tregtisë të provincës Zhejiang.

“Dalja jashtë vendit është e domosdoshme,” vuri në dukje nga ana e tij Wang Yuanpei, menaxheri i përgjithshëm i Kompanisë së Makinerive të Precizionit “Jiejin” të Wuxi-së. “Tregjet ndërkombëtare kanë përjetuar ndryshime kolosale gjatë tre vjetëve të kaluar dhe mezi presim të komunikojmë me klientët tanë ballë për ballë, për të konsoliduar marrëdhëniet tona.”

Kompanitë e huaja kanë besim te Kina

Ndër mbi 500 ndërmarrje të huaja të anketuara, 96.7 për qind pohuan arritjet e zhvillimit të Kinës gjatë dekadës së kaluar dhe 96.9 për qind shprehën besimin e tyre të fortë te tregu kinez. (Wang Lei/ Artan)