Xi Jinping-u do të marrë pjesë në samitet Kinë-Shtetet Arabe e Kinë-GCC dhe do të vizitojë Arabinë Saudite
2022-12-07 10:06:50

Pamje e Distriktit Financiar "King Abdullah" në Riad të Arabisë Saudite/ “Xinhua”

Pamje e Distriktit Financiar "King Abdullah" në Riad të Arabisë Saudite/ “Xinhua”

Presidenti kinez Xi Jinping do të marrë pjesë në Samitin e parë Kinë-Shtetet Arabe dhe Samitin Kinë-Këshilli i Bashkëpunimit të Gjirit (GCC) në Riad të Arabisë Saudite, si edhe do të bëjë një vizitë shtetërore në Arabinë Saudite nga 7 deri më 10 dhjetor, me ftesën e mbretit të këtij vendi, Salman bin Abdulaziz Al Saud.

Lajmin e njoftoi të mërkurën zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës Hua Chunying. (Wang Lei)