“Honor” zgjeron tregun me pajisjet e fundit të palosshme
2022-11-28 14:33:50

Foto nga VCG

Foto nga VCG

“Honor”, një ofrues kryesor i pajisjeve inteligjente në Kinë, do të shtojë përpjekjet për të arritur përparime në telefonat inteligjentë të palosshëm, të cilët pritet të vazhdojnë rritjen e tyre në vitet e ardhshme, tha një ekzekutiv i lartë i kompanisë.

Komentet erdhën pasi “Honor” njoftoi të mërkurën lançimin në Kinë të serisë së saj më të fundit të smartfonëve të palosshëm Magic Vs në Shenzhen, provincën Guangdong.  Me çmim nga 7,499 juanë (104,8 dollarë) në Kinë, Magic Vs janë pjesë e nxitjes më të gjerë të “Honor” për të zgjeruar praninë e saj në tregun e smartfonëve të nivelit të lartë.

Zhao Ming, CEO i “Honor”, tha se "Magic Vs do të jetë flamuri ynë i parë i palosshëm që do të debutojë në tregjet jashtë shtetit dhe ne kemi besim se do të sjellë përparime të mëdha, duke transformuar mënyrën se si njerëzit në mbarë botën përdorin telefonat inteligjentë".

Sipas Zhao, telefonat inteligjentë të palosshëm, të cilët kanë dëshmuar rritje të shpejtë midis të gjithë celularëve gjatë pandemisë COVID-19, pritet të vazhdojnë rritjen e tyre në vitet e ardhshme.

“Në të ardhmen, besoj se 20 deri në 30 për qind e telefonave inteligjentë mbi 5000 juanë do të jenë telefona inteligjentë të palosshëm dhe kjo përqindje do të rritet me kalimin e kohës,” tha Zhao.

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Komentet erdhën pasi prodhuesit kryesorë të smartfonëve po shtojnë përpjekjet për të zgjeruar praninë e tyre në segmentin në rritje të pajisjeve të palosshme, në një përpjekje për të ringjallur tregun më të madh të smartfonëve që është zhytur në një rënie të shitjeve mes pandemisë COVID-19.

Dërgesat globale të smartfonëve të palosshëm ka të ngjarë të rriten 73 për qind nga viti në vit nga 9 milionë njësi në 2021 në 16 milionë njësi këtë vit, dhe shifra parashikohet të rritet në 26 milionë njësi në 2023, sipas një raporti nga kompania e kërkimit të tregut Counterpoint Research.

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Telefonat inteligjentë të palosshëm janë ende kategoria e produkteve të smartfonëve me rritje më të shpejtë këtë vit dhe rritja e fortë sfidon erërat aktuale ekonomike pasi tregu i telefonave të nivelit të lartë tregon elasticitet dhe një kërkesë të qëndrueshme, thuhet në raport.

Konsulenca globale International Data Corp vlerësoi se dërgesat në mbarë botën të telefonave të palosshëm do të arrijnë në 41.5 milionë njësi në vitin 2026, me një normë të përbërë rritjeje vjetore prej 38.7 përqind nga 2021 në 2026.