Sulmet ajrore turke goditën veriun e Sirisë, duke vrarë të paktën 12 persona
2022-11-21 11:48:07

Foto: VCG

Avionët turq kanë bombarduar dy fshatra të populluar me njerëz të zhvendosur brenda në Sirinë veriore, deklaroi në “Twitter” një zëdhënës i Forcave Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequra nga kurdët, njofton “CGTN”.

Dymbëdhjetë anëtarë të SDF-së dhe forcave qeveritare siriane u vranë nga bombardimet turke, sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, një organizatë joqeveritare me bazë në Londër.

Ministria turke e Mbrojtjes konfirmoi raportet herët të dielën, duke thënë se sulmet kishin në shënjestër bazat e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe milicisë kurde siriane YPG, të cilën Turqia e konsideron krah të PKK.

“Vatra të terroristëve u rrafshuan nga goditjet e sakta”, bëri të ditur ministria në një postim në “Twitter”, i cili u shoqërua me një video që tregonte se zgjidhej një objektiv i ndjekur nga një shpërthim.

Turqia njoftoi më 15 nëntor se planifikonte të ndiqte objektiva në Sirinë veriore pasi përfundoi një operacion ndërkufitar kundër militantëve të PKK-së në Irak, pas një sulmi vdekjeprurës me bombë fundjavën e kaluar në Stamboll.

Qeveria ka fajësuar militantët kurdë për shpërthimin më 13 nëntor që vrau gjashtë persona dhe plagosi më shumë se 80 të tjerë. Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë dhe PKK dhe SDF kanë mohuar përfshirjen.