Ekspozita josh ndjekësit futuristë
2022-11-11 11:25:45

Një ditë para çeljes së Samitit të Konferencës Botërore të Internetit në Wuzhen, u hap  ekspozita “Drita e internetit”, me pjesëmarrjen e 415 ndërmarrjeve dhe institucioneve nga rreth 40 vende dhe rajone.

VCG

VCG

Me synimin për të krijuar një platformë të rëndësishme për bashkëpunimin dhe shkëmbimet ndërkombëtare në sektorin e ekonomisë digjitale, disa nga kompanitë më të mëdha inovative kanë paraqitur teknologjitë më të fundit

 

Syzet e realitetit të shtuar, helmetat me inteligjencë artificiale, sistemet inteligjente të montuara në automjete dhe teknologjitë e lidhura me metaverse po tërheqin vëmendjen në ekspozitën e këtij viti “Drita e internetit”, që u hap të martën, një ditë përpara Samitit të Konferencës Botërore të Internetit në Wuzhen.

 

Gjithsej 415 ndërmarrje dhe institucione nga rreth 40 vende dhe rajone kanë shfaqur produktet, teknologjitë dhe zgjidhjet e tyre më të fundit si në internet ashtu edhe jashtë linje gjatë ekspozitës. Ngjarja synon të krijojë një platformë të rëndësishme për bashkëpunimin dhe shkëmbimet ndërkombëtare në sektorin e ekonomisë digjitale.

 

Platforma e ofrimit të ushqimit në internet e “Alibaba Group Holding Ltd”, “Ele.me” shfaqi helmetat e saj inteligjente për drejtuesit e dërgesave për të rritur më shumë sigurinë e tyre. Helmetat, të cilat shërbejnë si asistentë inteligjentë zëri, kanë mikrofona dhe kufje Bluetooth për të lehtësuar ndërveprimin në kohë reale midis korrierëve dhe konsumatorëve.

 

Duke shfaqur teknologjinë e njohjes së zërit, sistemet e përpunimit të gjuhës natyrore, sensorët dhe dritat e sigurisë, helmetat mund të konvertojnë njoftimet brenda aplikacionit në mesazhe zanore. Drejtuesit e dërgesave mund të komunikojnë me klientët përmes helmetës pa përdorur smartfonët e tyre.

 

"Me lulëzimin e internetit të gjërave, të dhënave të mëdha dhe inteligjencës artificiale, ne duam të krijojmë modalitete që ndihmojnë njerëzit duke garantuar sigurinë e tyre. Si helmetat, ashtu edhe telefonat inteligjentë janë thelbësorë për punën e një korrieri, kështu që ne i kombinuam ato së bashku dhe zgjeruam disa funksione të reja",- tha Chen Peiming, një inxhinier nga njësia e menaxhimit të personelit të dërgesave të platformës “Alibaba”.

 

VCG

VCG

Helmetat janë vendosur në provincat Jiangsu dhe Zhejiang si dhe në Shangai, tha Chen, duke shtuar se kompania planifikon të zgjerojë helmetat inteligjente në rreth 100,000 korrierë.

"Ne gjithashtu do të shtojmë përpjekjet për të zhvilluar pajisje të reja inteligjente, të tilla si kutitë e shpërndarjes së ushqimit dhe motoçikletat elektrike për të përmirësuar shërbimet e shpërndarjes".

 

Prodhuesi kinez i telefonave inteligjentë “Vivo” zbuloi teknologjinë e tij më të fundit të avancuar, që u mundëson përdoruesve të kontrollojnë automjetet përmes telefonave të tyre celularë, në qendrën e shkëlqyer të ekspozitës.

 

Aplikimet në telefonat inteligjentë përfshijnë navigimin në kohë reale, faqet e transmetimit të videove, imazhet dhe muzikën, të cilat mund të transmetohen tek automjetet, tha Wen Liang, menaxher produkti i njësisë së internetit të automjeteve të kompanisë “Vivo”, duke shtuar se kanë bashkëpunuar me prodhuesit e automjeteve elektrike “Denza” dhe “BYD” për të aplikuar teknologjinë e re të montuar në automjet në një sërë modelesh.

 

Teknologji të tjera inovative në ekspozitë përfshijnë metaverset, që i referohen një mjedisi të përbashkët virtual ose hapësirës digjitale të krijuar nga teknologjitë, duke përfshirë realitetin virtual dhe realitetin e shtuar.

 

Mundësuar nga teknologjitë 5G ose të realitetit të përzier, prodhuesi kinez i pajisjeve të telekomit “ZTE” lançoi një zonë eksperience metaverse, ku vizitorët mund të përjetojnë peizazhe nga katër stinët në Wuzhen dhe të hyjnë në botën virtuale me robotë, anije kozmike dhe elementë të tjerë futuristikë duke vendosur syze të posaçme.

 

VCG

VCG

Në ekspozitë, prodhuesi japonez i elektronikës “Seiko Epson” demonstroi syzet e tij të realitetit të shtuar të gjeneratës së re për aplikim industrial për të përmbushur kërkesën në rritje të shpejtë për asistencë në distancë në sektorin e prodhimit.

 

Wen Junjie, menaxher i shitjeve të syzeve të realitetit të shtuar në  “Epson China”, tha se teknologjia gjithëpërfshirëse e realitetit të shtuar mund të mbështesë bashkëpunimin midis teknikëve në terren dhe ekspertëve jashtë tij për të ndihmuar në rritjen e efikasitetit të punës, uljen e kostove dhe përmirësimin e sigurisë në vendin e punës.

 

Duke thënë se “Epson” ka qenë i angazhuar në segmentin e realitetit të shtuar për më shumë se 10 vjet, Wen shtoi se syzet më të fundit me cilësi të avancuar të imazhit pritet të ofrojnë një përvojë shikimi më gjithëpërfshirëse në distancë. Këto lloj syzesh mund të përdoren në një gamë të gjerë sektorësh, si arsimi, kultura dhe turizmi, shtoi ai. Kompania demonstroi gjithashtu televizorët e saj me definicion ultra të lartë gjatë ekspozitës.